Marge Väikenurm • 20. august 2016 kell 14:15

Amholdi omanik: ma ei ole midagi varjanud

Suerministeerium, mille üks autor on Amhold, sai tänavu nurgakivi.  Foto: Andras Kralla

Pankrotiks valmistuva, riigile oluliste ehitiste autori Amhold omanik Arvu Mägi eitab probleemide varjamist ja kahtleb, kas firma uuesti jalgele tõuseb.

Mägi viitas, et kuna pankrotiavalduse menetlusse võtmine ja maksuvõlad on avalikud, ei saa teda rahamurede peitmises süüdistada. ”Maksuvõlgnevused tekkisid alles hiljuti. Seega ma nagu ei leia, et firma oleks midagi spetsiaalselt pikka aega oma teada hoidnud,” ütles Mägi, kui pärast pankrotiavalduse esitamist esimest korda küsimustele vastas. Vastuseta jäi, millal ta mõistis, et pankrot on ainus tee.

Mitmed ASi Amhold partnerid on rääkinud, et uudis ettevõtte pankrotti tüürimisest jõudis nendeni ootamatult, pealegi kuulujutuna.

Omanik Arvu Mägi põhjendused:

ehitusturul ei jätku tööd, näiteks Soomes vähenes töömaht masuga võrreldes ca 18%

mitmed suurprojektid said punkti ning uusi projekte on vähe

kuigi tööd napib, kasvas 2013. aastal Amholdi töötajate arv 40% ja 2014. aastal 33%

avalike hangete lähteülesannete ebamäärasus, mistõttu peab võtma olulisi riske

ametnikud venitavad ja seavad üha uusi tingimusi

tellijad teevad arvukaid muudatusi, kuid õiglast tasu ei maksa

terav puudus tippspetsialistidest, mis tõstab koolituskulusid

ehitusvaldkonna tarkvarahinnad tõusid

kõlvatu konkurents

spetsialistide palgad kosusid eriti projekteerimis-uurimistööde valdkonnas

Mägi sõnas praegu, et nad oleksid partneritega otse ühendust võtnud, kui pidanuks lepingutingimusi muutma või kui Amhold poleks tööga hakkama saanud.

”Samas pankrotiavaldusest teadasaamisel on hirm mõnedel partneritel tunded ja mõistlikkuse varjutanud ning nad ei ole nõus isegi ettemaksuga töid jätkama,” rääkis Mägi. ”Sel juhul töötame oma jõududega või leiame tellijale sobiliku lahenduse töö täitmiseks.”

Viie aasta jooksul 60 riigihanget võitnud Amholdil lõpetamata töid jagub. Peale Eestis asuvate suurobjektide ajab firma asju välismaal. Näiteks on Amhold teinud mahukaid töid Londonis, kuhu tellis viis büroohoonet ÜRO. Praegu on Amholdil Eestis, Rootsis, Norras, Soomes, Kosovos, Afganistanis, Ugandas ja Tais käsil 32 objekti, mille lõpetamine ulatub järgmisse aastasse. Lisaks on Amholdil 11 raamlepingut.

Mägi on kindel, et nad jõuavad kõigi töödega ühele poole. Osade tellijate ning partneritega on Mägi enda sõnul põhimõtteliste kokkulepeteni juba jõudnud ja mõnega arutatakse võlgade ajatamist. Amholdi maksuvõlg ulatub peaaegu 149 000 euroni. Võlast on avalikult teada andnud ka kaks võlausaldajat, kellest üks soovib 47 000 eurot.

Amholdi majandusseisust praegu selget pilti ei saa, sest firma ei ole mullust aruannet esitanud. Mägi sõnul on see veel raamatupidamises korrigeerimisel. Praegu hinnatakse ka firma varasid. Mägi avaldas vaid, et eelmisel aastal jäi Amholdi käive 4,5 miljoni juurde.

“Tehtud ja tegemisel tööde eest laekub ka veel olulisi summasid,“ lisas Mägi. „Seega varade ning võlgade suurus muutub ajas. Töös lepingute täitmiseks on piisavalt vahendeid ja ressursse.”

Mägi ei usu, et Amholdi tervendada õnnestub. „Pankrotiavaldus välistab osalemise avalikel hangetel, mis oli firma põhiline tellimuste sektor. Samuti on intensiivistunud uued tööpakkumused töötajatele,” selgitas ta.

Hetkel kuum