Maxima miljonitülis mängiti kaardid ümber

08. september 2016, 16:30
Maxima kauplus
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160908/NEWS/160909733/AR/0/AR-160909733.jpg

Leedu prokuratuur lõpetas Baltimaade rikkaima mehe Nerijus Numaviciuse äriimpeeriumi kohtueelse uurimise, kuna ei leidnud maksupettuste süüdistustele alust.

Eelmisel aastal jooksis Maxima omanike vahelt must kass läbi – Leedus ja Eestis esitati Maxima suuromanikule, Baltimaade rikkaimale mehele Nerijus Numaviciusele kuuluvatele ettevõtetele süüdistused ebaseaduslikes müügitehingutes ja maksupettustes. Süüdistajaks on Numaviciuse äripartner Mindaugas Marcinkevicius, kes väidab, et teab täpselt, kui palju ettevõttes maksudega sahkerdatakse, kuna ta on olnud ettevõtte üks asutaja.

Hoolimata Marcinkeviciuse süüdistusest ei leidnud Leedu prokuratuur Numaviciuse kontserni Vilniaus Prekyba tegevuses ühtegi tõestust maksupettuste kohta ja teatas augusti lõpus otsusest kohtueelne uurimine lõpetada. Vilniaus Prekyba kontserni kuulub ka Maxima jaekaubanduskett.

Leedu prokuratuur saatis pressiteate uurimise lõpetamisest 22. augustil, kuid teates ei nimetatud ühegi ettevõtte nime. Küll aga oli teates märgitud, et uurimine käis Leedu suurima ettevõtte kohta.

Numaviciuse advokaat Olga Petroševičienė selgitas, et Leedu ametivõimude uurimised on konfidentsiaalsed ja kuna ühtegi isikut pole veel kahtlusaluseks nimetatud, pole ka Numaviciust rohkematest detailidest teavitatud. Ta lisas, et teade eeluurimise lõpetamisest on rõõmustav, kuna paneb lõpu Marcinkeviciuse alustatud laimukampaaniale.

Marcinkeviciuse esindaja ütles, et kohtueelse uurimise lõpetamine ei tähenda suurt midagi, kuna kohtuistungid endiselt toimuvad. „Me teame, mis Vilniaus Prekybas on toimunud, ja oleme enesekindlad selle suhtes, mis edasi saab,“ teatas ta.

Nerijus Numavicius

Mis juhtus?

Marcinkeviciuse sõnul sai tema äripartner ja Maxima suuromanik Numavicius Vilniaus Prekybas enamusosaluse ebaseaduslikult, tehes selleks varjatud tehinguid. Nimelt kinkis Marcinkeviciuse väitel Numaviciuse vend Julius, kes oli ka üks Vilniaus Prekyba asutajatest, enda osaluse esmalt oma isale ja seejärel edasi Nerijusele, kes sai sedasi umbes 70% ettevõtte osalusest. Vastutasuks kinkis Nerijus Numavicius oma vennale umbes 80 miljonit eurot, mida ei vormistatud ostu-müügitehinguga ja millelt ei tasutud 15% tulumaksu. Samuti oli Marcinkeviciuse sõnul tegelikult osakutele eesõigus ka teistel osanikel, kes jäeti müügitehingust täiesti kõrvale.

Esitatud hagis nõuab Marcinkevicius Numaviciuse venna Juliuse osakute ennistamist. Kui see pole võimalik, siis nõutakse kahjude hüvitamiseks miljard eurot.

Uurimine ka Eestis

Eestis nõuab Marcinkevicius Maxima suuromanikult kahjutasuks pea 10 miljonit eurot. Nimelt esitas ta eelmisel aastal hagi ettevõtte Franmax OÜ juhatuse vastu. Franmax OÜ kuulub Vilniaus Prekyba kontserni ja tegeleb Maxima poodide frantsiisiteenustega. Mullu müüdi Franmax OÜ kontserni ühelt ettevõttelt teisele. Marcinkeviciuse hinnangul tehti seda umbes üheksa korda väiksema hinnaga, kui on ettevõtte tõeline turuväärtus. Tehinguga jäi Franmax OÜ suuromanikuks endiselt Numavicius.

Möödunud aastal rääkis Marcinkevicius Äripäevale, et tehingu tegi kahtlaseks just see, et Franmaxi omandanud ettevõte Carson l.a.r.s on aastaid olnud miljonitesse ulatuvas kahjumis, mis paneb selle ostuvõime kahtluse alla.

Eelmisel nädalal teatas Vilniaus Prekyba, et Franmax OÜ müüakse uuesti maha – seekord emaettevõttele Prekybale endale. 

Vilniaus Prekyba juhatuse esimees Raimonda Kižiene ütles, et Franmaxi liigutamine ühe ettevõtte alt teise alla on kontserni tavapärane äristrateegia, mis keskendub efektiivsuse parandamisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. September 2016, 16:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing