30. september 2016 kell 19:30

Venezuela kaotas oma suurima krediitori

Venezuela president Nicolas Maduro  Foto: epa

Hiina on viimasel aastakümnel toetanud Venezuelat miljardite dollaritega. Nüüd on hiinlased aga otsustanud, et uusi laene nad Ladina-Ameerika riigile ei anna, vahendab CNN Money.

Kahe riigi vahelistes suhetes on tegemist on küllaltki tähtsa pöördepunktiga, ütlevad eksperdid. See uudis tuleb Venezuela jaoks äärmiselt halval ajal, sest riik on sattunud majandus- ja humanitaarkriisi.

„Hiina ei ole enam uue raha laenamisest huvitatud,“ ütles uuringufirma Inter-American Dialogue’i direktor Margaret Myers. Ettevõte jälgib Hiina ja Ladina-Ameerika riikide omavahelisi laene.

Alates 2007. aastast on Hiina riigipangad laenanud Venezuelale lausa 60 miljardit dollarit, selgub Inter-American Dialogue’i andmetest. Mitte ühelegi teisele Ladina-Ameerika riigile pole hiinlased nii palju raha laenanud. Hiinat peetakse Venezuela kõige tähtsamaks krediitoriks.

Praegu ulatuvad Venezuela kohustused Hiina ees 20 miljardi dollarini, ütlevad eksperdid. Kriisi tõttu ei ole riik võimeline raha täies ulatuses tagasi maksma.

Üldiselt maksab Venezuela hiinlaste võlgasid tagasi naftaga. Ainuüksi eelmisel aastal saadeti Hiinasse iga päev 579 000 barrelit naftat.

Nüüd on riigi naftatoodang langenud 13 aasta madalaima tasemeni ning võla teenindamine muutub järjest keerulisemaks. Venezuelas on maailma suurimad naftavarud.

Hetkel kuum