Pille Ivask • 8. oktoober 2016 kell 11:00

Rikkus on elu lohutusauhind

USA dollar.  Foto: Scanpix

USA ettevõtja Jim Kochi hinnangul on õnnetunne olulisem kui hunnik raha, kuna rikkus on inimesele elu poolt antud lohutusauhind.

Koch on pruulikoja omanik ning tegeleb juba aastaid õllevalmistamisega. Aastal 1984 alustas mees San Adamsi nimeliste õllede valmistamist. Toona unistas mees, et tema firma käibeks kujuneks kunagi miljon dollarit. Praeguseks on San Adams aga oluliselt edukam ning miljoni dollari suuruse käibe asemel on selleks hoopis miljard.

Kochist on saanud miljardär ning 67aastane mees jõudis mõne aasta eest ka Forbesi miljardäride nimistusse. Kuigi sel aastal teda sealt ei leia, pole kahtlust, et Koch on rikas mees.

Õigupoolest on Koch oma rikkuse temaatika mõnevõrra äragi unustanud ja tunnistab CNBCle antud intervjuus, et rikas olemine ei anna talle sellist tunnet, nagu tal oleks kõik olemas.

Ole õnnelik

“Minu hinnangul peaks äri alustaja kindlasti mõtlema, et ettevõtte loomine teeb õnnelikuks. Rikkaks saamine on minu meelest elu suurim lohutusauhind,” arutles ta. “Inimesed, kes pole õnnelikud, tahavad saada rikkaks. Mina oleksin pigem õnnelik,” oli ta avameelne.

Koch, kes eelistab lihtsat riietumisstiili ning ei armasta peenutseda, tunnistab, et mingist hetkest alates raha enam õnnelikuks ei tee. “Sa ju ei kuluta seda raha ära. Samas ei taha sa seda raha anda ka oma lastele, kuna see rikub nad ära. Ja sa tead, et lõpuks annad sa ikka oma raha heategevusele,” ütles ta.

“Seega rohkemal rahal poleks justkui mõtet. Kui sa oled saavutanud selle piiri, kus sa tunned, et sul on küllalt, siis aitab see sul keskenduda elu muudele eesmärkidele,” õpetas Koch.

Rikkus on kõrvaline

Kolm kümnendit pärast ettevõttega alustamist tunnistab Koch, et ta õpib iga päev midagi juurde ning just oma klientidele mõtlemine ning neile toodete loomine aitab tal aktiivsena püsida. Ettevõtja rõhutab, et kui tal õnnestub oma klientidele pakkuda toodet, millega nad rahul on, teeb see teda oluliselt õnnelikumaks kui raha, mille ta saab. Rikkus on tema jaoks jätkuvalt kui kõrvalprodukt.

Koch märkis, et alustavad ettevõtjad peaksid kindlasti tegelema millegi sellisega, mis neid endid õnnelikuks teeb ning proovima loobuda mõttest ja unistustest saada rikkaks. “Tõenäosus, et sa saad rikkaks, on tegelikult päris väike, samas tõenäosus, et see, mis sa teed, teeb su õnnelikuks, on väga suur,” arutles ta. “Kas sa pigem oleksid õnnelik või rikas? Ma usun, et kui sa just sotsiopaat pole, oleksid sa pigem õnnelik,” leiab Koch.

Hetkel kuum