Kunagise Eesti-Ameerika kommertskoja presidendi ja Trigon Capitali partneri Jason Grenfell-Gardneri vana arm ei roosteta, ta toob Eestisse USA ravimitootja Teligenti arenduslabori.

- USA ravimitootja Teligenti juht Jason Grenfell-Gardner elas viis aastat Eestis. Foto: Andras Kralla
Reedel avatud Eesti labor on USA börsifirma ainus üksus väljaspool koduturgu Põhja-Ameerikat. Udupeene labori sisse seadmiseks kulutatud miljon eurot on alles Eestisse kavandatava investeeringu algus. Teligenti juht Grenfell-Gardner usub, et mõned miljonid lisanduvad sellele õige pea.
Pööras nõukogu Eesti usku
Napilt kolmepäevast Eesti külastust miljonilabori pidulikuks avamiseks Mustamäel Tehnopolis ootas Grenfell-Gardner õhinal, sest Eestis elab ka tema ristipoeg. Õigupoolest käis ta siin viimati alles juunis, kui tõi kolleegid Teligentist Muhumaale, mis on üks tema lemmikpaiku maailmas. Nüüd on sama seltskond taas Eestis, kuid seekord ülikondadesse riietatult Tallinnas linti lõikamas.
„See on nagu tagasitulek koju, kus on keegi vahepeal kõik asjad ringi tõstnud,“ ütles viis aastat Eestis elanud, kuid siit 2003. aastal lahkunud Grenfell-Gardner. „Minust sai siin tõeline Eesti patrioot,“ poetab ta sulaselges eesti keeles vahele muidu ingliskeelsele intervjuule.
Jason Grenfell-Gardner
Liitus Teligentiga 2012. aasta juulis
Enne töötas 8 aastat farmaatsiaettevõttes Hikma
Eestis veedetud 5 aasta jooksul 1998-2003 oli ta Joakim Heleneiuse Trigon Capitali partner ja toona Tirgoni portfelli kuulunud Leedu farmaatsiafirma Sanitas nõukogu liige, Eesti-Ameerika kommertskoja president ja Hansa Investmentsi juhatuse liige
Tal on magistrikraadid majanduses St Andrewsi ülikoolist Šotimaalt ja tuntud ärikoolist INSEAD
New York Timesi andmetel on ta esimene avalikult homoseksuaalne börsifirma juht USAs
Eesti on Grenfell-Gardneri jaoks eriline koht ka sellepärast, et siin elades ja töötades kohtas ta oma kallimat. Kaks ameeriklast said tuttavaks Tallinnas eesti keele tunnis. Nüüd on ta pööranud Eesti usku ka Teligenti nõukogu.
„Ja Ameerika börsifirma nõukogu pole just kõige riskialtim seltskond,“ märkis ta, lisades, et eestlaslik pühendunud ja tõsine meelestatus sobib farmaatsiatööstusele väga hästi.
Maksud meeldivad
Teligent tegeleb geneeriliste ravimite tootmisega, mis on lihtsamalt öeldes kallite ravimite samaväärsed odavamad koopiad. Kui mõne brändiravimi patent saab läbi, tekib teistel firmadel õigus sama ravimit odavamalt toota. Haruldaste ja kaua aega uurimata haiguste ravi võib osutuda USAs väga kalliks, sellepärast toodab Teligent nende tarvis just odavamaid geneerilisi ravimeid.
Kui Teligent ostis mullu ära Kanada farmaatsiafirma Alveda Pharmaceuticals, siis tuli hakata mõtlema, kuidas oma tarneahelat võimalikult efektiivselt korraldada. Paljud Teligenti olulised tootjad tegutsevad Šveitsis, Prantsusmaal ja Saksamaal.
„Torontost jäävad need kohad ilmselgelt kaugele. Meil oli vaja kohta Euroopas ja veel sellist, mis oleks sobilik ka seadusandluse ja maksude poolest. Pidasime nõu paljude tähtsate nõuandjatega, kes soovitasid meil rajada oma labor Iirimaale või Šveitsi. Iirimaal ei tunne ma mitte kedagi ja Šveits kõlas hirmus kallilt."

- Jason Grenfell-Gardner avas Teligenti labori reedel Tehnopolis. Foto: Andras Kralla
Teligent
Asutatud septembris 2008
Noteeritud alates 2014. aastast New Yorgi börsil
Noteerimisest alates turuväärtus kahanenud 1,69%, sel aastal -14,94%.
Teise kvartali käive 17,1 miljonit USD, võrreldes eelmise aasta sama ajaga +93%
Teise kvartali brutokasumiks 1,1 mln dollarit, aasta tagasi 1,9 mln dollari suurune kahjum
Kontor Kanadas Torontos, arenduslabor Eestis Tallinnas, põhitootmine USAs New Jerseys
"Mina käisin välja Eesti, aga kõik 14 inimest minu ümber olid vait, keegi hakkas itsitama ja ütles, et see kõlab küll eksootiliselt,“ meenutab Grenfell-Gardner.
Suure börsifirma nõukogu jaoks oli aga ahvatlev, et kõik paberid saab Eestis väga lihtsasti korda ajada ja siin on väga lihtne ettevõtet administreerida. Kogu firma tegevjuhtkond on nüüd Eesti e-residendid. Maksud tundusid ka mõistlikud. Eesti tundus suurepärane valik.
Kohalikud keemikud hinnas
Tehnopoli vast sisse seatud labor on analüütilise keemia päralt, toetamaks USAs asuvat pealaborit. Esimese töötaja palkasid ameeriklased siin juba veebruaris, oktoobri lõpuks peaks olema Eestis 5 töötajat ja esialgse investeerimisfaasi lõpuks umbes 12.
Mida suuremaks sektor kasvab, seda nähtavamad me oleme
Me kõik tegutseme ju suurtel turgudel, siseriiklikust konkurentsist pole mõtet selles valdkonnas üldse rääkida. Mul on ainult hea meel, kui meile tuleb juurde sarnases vallas tegutsevaid ettevõtteid ja nende laboreid, saame siis üksteist toetada ja aidata.
Selle sektori suur kuluartikkel on tehnika, mis ka väga kiiresti vananeb. On väga hea, kui saame seda kas või natuke jagada, laenata vajadusel midagi kõrvallaborist. Spetsialiste on meil piisavalt ja kui on näha, et valdkond laieneb, saab ilmselt ka riik aru, et koolitustellimust on mõttekas suurendada. Lõuna-Euroopas töötab väga palju selle valla spetsialiste alla oma võimete, sest neile ei jagu tööd. Hispaaniast või Portugalist siia head tööjõudu tuua poleks kohalike spetsialistide puudusel küll mingi probleem.
Riin Ehin
Vähiuuringute tehnoloogia arenduskeskuse juhataja
Grenfell-Gardner lubab, et nad püüavad kasutada ikka kohalikku tööjõudu. Väljaõppe saavad eestlased USA laboris, et siinne labor töötaks sünergias Ameerika omaga.
„Mis saab edasi, oleneb teisest investeerimisfaasist. Investeerisime Teligenti Eesti firma kaudu umbes 50 miljonit eurot, et rahastada mitmeid oste Kanadas. Sisuliselt omab meie Eesti firma Teligenti Kanada äri,“ ütles ta.
„See labor siin pole üldsegi mitte seni meie kõige suurem investeering, küll aga on see oluline. Kui me otsustame arendada siin ka valmisravimeid ja ravimikomponente, peame investeerima siia veel 3-5 miljonit eurot,“ lisas Grenfell-Gardner.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!