Simson: hiljemalt kevadeks on Rõivas välja vahetatud

Kadri Simson usub, et Taavi Rõivas vahetatakse varsti välja  Foto: Liis Treimann/Postimees/Scanpix
Kaisa Gabral • 14 oktoober 2016

Keskerakonna poliitiku Kadri Simson sõnul on selgelt tajutav see, et Reformierakonnas töötavad jõud selle nimel, et erakonna esimees saaks välja vahetatud ja hiljemalt kevadeks võib see tehtud olla.

„Selgelt tajutav on see, et Reformierakonnas töötavad jõud, kes töötavad erakonna esimehe väljavahetamise nimel,“ lausus Simson ja lisas, et võimalik, et hiljemalt järgmiseks kevadeks on Reformierakonna esimees Taavi Rõivas välja vahetatud.

Simsoni sõnul oleks leppimine Reformierakonnas praegu äärmiselt raske. „Erakonnasisene leppimine tähendaks seda, et Siim Kallas taganeks oma presidendivalimiste järel antud lubadusest, et ta on Eesti sisepoliitikas tagasi. Ja et ta asub tegelema millegi muu kui poliitikaga,“ märkis Simson.

„Kui ta tuleb sisepoliitikasse, siis tõenäoliselt ei saa ta kohanduda esimehe järgi, kes tema sõnade kohaselt viskleb – on kord siin ja kord seal, ja kes ei suuda ka juhatuse langetatud otsustest kinni pidada,“ rääkis Simson.

Siim Kallas andis intervjuus Äripäevale mõista, et üheks võimaluseks võiks olla ka erakonna sees võim haarata. „Ma arvan, et kui ta tahab olla sisepoliitikas, siis kindlasti peab ta liituma nende jõududega Reformierakonna sees, kes on samuti tänase otsustamatu esimehega rahulolematud,“ märkis Simson. „Kui ta seda soovib, siis tõenäoliselt leiab ta Reformierakonnas rohkelt toetust, sest rahulolematust pärast presidendivalimisi kostab igast Reformierakonna leerist.“

Kallas kinnitas vestluses Äripäevaga ühe võimaliku stsenaariumina ka uue erakonna loomist, kuid Simson seda väga tõenäoliseks ei pea. „Reformierakond on tema loodud erakond. Sealt jalgalaskmine oleks allaandmine. Seda enam, et minu arvates saab ta erakonda muuta ka ilma, et ta ise selle juhiks saaks,“ lausus Simson.

„Reformierakonnas on küllaga mõjuvõimsaid poliitikuid, kes presidendivalimistel ei valinud üht ega teist poolt, aga on senise tegevusega jätnud mulje, et nad oleksid julgemad otsustama ja kindlama sõnaga, kui seda on Taavi Rõivas,“ rääkis Simson.

Ka Keskerakonnal on praegu huvitavad ajad, kus vastakuti on Savisaare ja Ratase leer. Simson lausub selle kommentaariks, et Keskerakonna otsused on nähtavad ja avalikud, kuid Reformierakonna otsused sünnivad veel kuluaaride hämaruses.

Eile märkis sotsiaaldemokraat Sven Mikser, et kui Reformierakond ja Keskerakond oma juhi välja vahetavad, siis võib tekkida võimalus kahe erakonna koalitsiooniks. „Arvan, et peale Keskerakonna kongressi ükski Eesti parlamendis esindatud erakond ei välista koostööd keskerakonnaga," märkis Simson. "Tunnistan, et näen Sven Mikseri poliitilist loogkat, kuid arvan, et Eestile tuleks kasuks valitsus, kus Reformierakonda ei ole. Siis on tõsiasi, et ka see lõpeb Taavi Rõivase väljavahetamisega esimehe kohalt. Nii et see, et Taavi Rõivas lähiajal välja vahetatakse, on nii ühel või teisel viisil paratamatu,“ võttis Simson oma jutu kokku.

Hetkel kuum