Airbnb sai New Yorgilt lüüa

Hetk Airbnb vastaselt meeleavalduselt New Yorgis möödunud aasta jaanuaris  Foto: epa
Pille Ivask • 23. oktoober 2016
Jaga lugu:

Jagamismajanduse lipulaev Airbnb sai sel nädalal suure tagasilöögi ühelt oma peamiselt turult, New Yorgilt.

New Yorgi osariigi kuberner Andrew Coumo teatas nimelt, et on allkirjastanud seadusemuudatuse, mille alusel on New Yorgi osariigis Airbnb ja teiste taoliste saitide vahendusel terve korteri välja üürimine vähem kui 30ks päevaks kuritegu. Seadust rikkuvad inimesed saavad karistuseks rahatrahvi 7500 dollarit. Muudatus ei puuduta neid, kes üürivad oma korterist välja näiteks ühe toa.

Airbnb jaoks on tegu suure tagasilöögiga. New York on ettevõtte jaoks USAs peamine turg. Üksnes New Yorgist tuli Airbnb jaoks möödunud aastal miljard dollarit käivet, millest ettevõte sai teenustasude näol endale üpris kena summa.

Airbnb on varasemalt teatanud, et võitleb seadusemuudatusele küünte ja hammastega vastu ning peab seda ebaõiglaseks.

Seaduseelnõu, mis oli Coumo laual mitu kuud, kiideti aga heaks ning seadus hakkas kehtima kohe pärast selle vastuvõtmist.

Seaduse pooldajad on välja toonud, et varasem süsteem võimaldab muuta inimestel oma korterid sisuliselt hotellideks ning see omakorda võimaldab maksudest kõrvale hiilida. Samuti tähendab see, et üürikortereid jääb turul vähemaks, kuna lühiajaline korteri väljaüürimine on rahaliselt kasulikum.

Coumo kõneisik Rich Azzopardi teatas, et tegu on teemaga, mida kaaluti pikalt ning põhjalikult ning mille osas leiti lõpuks, et seadusmuudatus on õigustatud.

Airbnb juulis avaldatud andmetest näib, et enamik New Yorgis eluaset Airbnb kaudu välja üürivaid inimesi omab linnas vaid ühte korterit ning nad üürivad seda välja harva. 

Airbnb on teatanud, et pole seadusemuudatusega rahul ning ettevõte leiab, et sellega rikutakse föderaalseadust, kuna seadusemuudatuse alusel on Airbnb vastutav selle eest, missuguseid kortereid selle kolmandad osapooled tema veebisaidil pakuvad.

“Enamik New Yorgi elanikest on eluaseme jagamise heaks kiitnud ning me jätkame võitlust selle nimel, et saavutataks mõistlik lahendus, mis oleks sobilik inimestele, mitte linnavõimudele,” teatas Airbnb.

Tegutseb hallil alal

Jagamismajanduse ühe tuntuma ettevõtte Airbnb pole keeruline üksnes New Yorgis. Ka San Francisco ning Santa Monica on võtnud vastu otsuseid seoses jagamismajandusega, mis on Airbnb ärile kahjulikud.

Iseenesest tegutseb Airbnb globaalses mõttes üsnagi hallil alal, kuna jagamismajandusega seotud regulatsioone pole piisavalt.

Eestile lähemaid linnu vaadates peab Airbnb suurt võitlust näiteks Amsterdami ning Barcelona linnavõimudega. Berliinis on lühiajaline korterirent Airbnb vahendusel juba keelatud, vahendab New York Times.

Airbnb on oma viimase kahe aasta jooksul märkimisväärselt kasvanud ning ettevõtte väärtuseks hinnatakse 30 miljardit dollarit. Ettevõtte kasvu ja edu silmas pidades on äärmiselt vajalik, et oma elamise saidile üles pannud inimeste arv pidevalt suureneks. Kui linnad kõikjalt üle maailma hakkavad lühiajaist rentimist aga piirama, võib see tähendada, et tehingute pealt saadav kasu kukub üpris suurelt.

Jaga lugu:
Hetkel kuum