• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Maakondade TOP: 1418 tipptegijat

  Äripäev reastas maakondade edukamad ettevõtted, kokku rohkem kui 1400 oma piirkonna tippu.

  TOP100 liikumine on Eesti vanim ettevõtlusauhind

  25.novembril toimub  TOP100 Eesti Edukaimate Ettevõtete auhinnagala, mille raames tõstetakse esile maakondade TOPi tipud ning antakse üle TOP100 rändkarikas

  Pääsmed ja lisainfo http://top100.aripaev.ee/ 

  Lõviosa Eesti maakondade ettevõtetest näitavad kiiremat kasvu kui siinne majandus. Eesti majandus kasvas eelmisel aastal 1,1% võrra. Sellest kiiremat kosumist näitasid 15st 12 maakonna ettevõtted. Hiiu-, Ida-Viru- ja Valgamaa firmade käive aga kahanes vastavalt ühe, kolme ja kahe protsendi võrra.
  Uus äri andis hoo
  Kasvu poolest paistis maakondlikes edetabelites osalenud firmadest enim silma Pärnumaa firma Karo Mets OÜ, mis kergitas aasta varasemaga võrreldes käivet 4,6 korda. Selle 2007. aastal asutatud metsavarumise ja -müügiga teenis mullu 7,1 miljoni eurose käibe juures 59 000 eurot ärikasumit.
  Suure käibekasvu taga on muutus firma müügitegevuses, mis mullu ümber kujundati. Kui seni tegeleti metsa ülestöötamise teenuste müügiga, siis mullu siseneti taas metsamaterjali müügiturule, tootes ümarmetsamaterjali nii oma kinnistutelt kui omandades selleks kasvava metsa raieõiguseid, ning tegeleb ka metsamaterjali müügi vahendusega, selgub ettevõtte aasta-aruandest.
  Firma omanikering laienes 2014. aastal, mil suurendati omakapitali kahe miljoni euro võrra ning kaasati omanikeringi Graanul Mets ehk Eesti juhtivale pelletitootjale Graanul Invest kuuluv ettevõte, millele kuulub pool maakondade parimast käibekasvatajast. Teise poole omanikud on endised Sylvesteri omanikud läbi OÜ Eremka, näiteks Meelis Lippe, Runo Ruubel jt.
  Ambitsioon tõi tippu
  Teine silmapaistev tegija on 15 maakonna arvestuses Tartumaa TOPist kütusemüüja Olerex AS, mis on kerkinud käibelt kolme suurema hulka. Seda arvestust juhib endiselt Rimi Eesti Food 368 miljoni eurose käibega Enefit Energiatootmise (käive 262 mln eurot) ja Olerex (226 mln eur) ees.
  Kui kaks esimest on maakondade käibe TOPi tipus staažikad tegijad, siis viimane kerkis sinna mulluse veerandini ulatunud käibekasvuga. Eelmisel aastal ostis ettevõte ära Lukoili ning täidab võetud eesmärki ehk saada tanklate arvult Eesti suurimaks. 600 inimesele tööle andev ettevõte pakub teenuseid 80 punktis.
  Need on vaid kaks silmapaistvat ettevõtmist, mille tulemusi tänastest maakondlikest pingeridadest välja lugeda saab. Millised firmad tegid ilma maakondades, seda saab vaadata maakondlikest edetabelitest. Maakonna nimel klikkides avaneb edetabel, mida saab sorteerida, koostada oma pingeridu ning võrrelda ettevõtteid omavahel. Samuti selgub, mis ettevõte teenib enim käivet või kasumit töötaja kohta.

  2016. aasta sügisel ilmuvad Äripäeva TOPid on koostatud 2015. aasta majandusnäitajate põhjal. Koondedetabeli aluseks on kuus majandusnäitajat: käive 2015, ärikasum 2015, käibe ja kasumi kasv 2015. aastal, rentaablus ning varade tootlikkus.

  Maakondade TOPid koondavad maakonnas registreeritud või seal tootmist omavad ettevõtted.

  Edetabelite andmed kogub ja töötleb Infopank.ee.

  Äripäeva edetabelit leiab www.aripaev.ee/top.

  Harjumaa TOP 100 (vaata edetabelit siit). Viimasel kahel aastal Harju maakonna edukamate firmade edetabeli võitnud firma pidi oma esikoha loovutama.
  Hiiumaa TOP 81 (vaata edetabelit siit). Hiiumaa edukamate firmade edetabeli esikümnes toimus aastaga põhjalikum verevahetus - seitse firmat kümnest on seal uued tulijad.  Suurima tõusu esikümnesse tegi plastitootmisega tegelev HiiuLink OÜ, mis tõusis kolmandale kohale eelmise aasta 78. kohalt.
  Ida-Virumaa TOP 100 (vaata edetabelit siit). Ida-Virumaa TOPi esikümnes toimus aastaga suurem puhastus, sest eelmise aasta poodiumi kõrgeimad kohad taandusid ja tegid ruumi uutele ettevõtetele. Esikümnes on nimelt seitse uut ettevõtet. Eelmise aasta parim, Narva Vesi AS taandus neljandasse kümnesse. Jõgevamaa TOP 91 (vaata edetabelit siit). Jõgevamaa oli ainus maakond, kus mullusel parimal õnnestus oma esikohta kaitsta.
  Järvamaa TOP 100 (vaata edetabelit siit). Järvamaa ettevõtete edetabeli esikümme läbis aastaga suurpuhastuse, sest eelmise aasta TOP10 firmadest jäi sinna püsima vaid üks.
  Läänemaa TOP 98 (vaata edetabelit siit). Läänemaa ettevõtete edetabeli esikümnes toimus aastaga põhjalik uuenduskuur, võitja taandus üle 70 koha ning koha säilitasid tipus kaks ettevõtet - Mullo Transport ja Festium Grupp OÜ. 
  Lääne-Virumaa TOP 100 (vaata edetabelit siit). TOPi tipus toimusid aastaga suured muutused ja mullune võitja Palmse Mehaanikakoda taandus aastaga 38 koha võrra.
  Põlvamaa TOP 74 (vaata edetabelit siit). 70% maakonna TOP10 ettevõtetest on aastaga välja vahetunud ja suurima tõusu tegi aastataguselt 68. kohalt seitsmendaks rebinud Vardja Masinaühistu.
  Pärnumaa TOP 100 (vaata edetabelit siit). Pärnumaa ettevõtete edetabeli tipus toimusid aastaga olulised muutused ning senine esikoht taandus rohkem kui poolsada kohta. Mullu võitis Pärnumaa TOPi metsatööstus Metsagrupp OÜ, mille leiab tänavuses edetabelis kuuendast kümnest. Esikohale sööstis aga metallitööstus Aros Quality gruppi kuuluv AQ Lasertool OÜ.
  Raplamaa TOP 98 (vaata edetabelit siit). Raplamaa ettevõtete TOPi esikümme vahetus aastaga praktiliselt täielikult. Ainsana säilitas koha edetabeli TOP10s (vaata eelmise aasta edetabelit siit) eelmisel aastal seitsmenda ning tänavu üheksanda koha saavutanud sõidukimüügiga tegelev Balti Bussi Grupp AS.
  Saaremaa TOP 102 (vaata edetabelit siit). Eelmise aasta võitja, Kuressaare Ehitus AS (omanikud Tõnu Toompuu ja Neeme Truumees) taandus aastaga kaheksandasse kümnesse. Ainsana säilitas koha esikümnes eelmisel aastal kolmanda koha saavutanud ja tänavu koha võrra taandunud toitlustusfirma Väinamere Teenindus AS.
  Tartumaa TOP 101 (vaata edetabelit siit). Kui Tartumaa ettevõtete TOPi võitja säilitas oma mulluse esikoha, siis tema selja taga toimus huvitavaid vangerdusi. Esikümnest enamus vahetus aastaga välja (vaata eelmise aasta TOPi siit). 
  Valgamaa TOP 75 (vaata edetabelit siit). Valgamaa ettevõtete edetabeli teravaimas tipus säilitas oma koha iga kolmas ettevõte ja esikümnest leiab seitse uut tulijat.
  Viljandimaa TOP 108 (vaata edetabelit siit). Eelmisel aastal (vaata edetabelit siit) maakonnas parimaks tõusnud Roger Puit taandus aastaga 46. kohale ja edetabel sai uue võitja.
  Võrumaa TOP 90 (vaata edetabelit siit). Võrumaa ettevõtete TOPi esikümme läbis aastaga põhjaliku uuenduskuuri. Ainsana säilitas tipus koha üks firma ning võitja taandus enam kui 30 kohta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

TalTechi teadur: süsinikdioksiid tuleb kinni püüda
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Ampler avas Berliinis uue peakorteri
Elektrijalgrattaid tootev Ampler Bikes avas uue peakorteri ja esinduspoe Berliinis ning on tulevikus osas positiivne, vahendab ettevõtte uudises.
Elektrijalgrattaid tootev Ampler Bikes avas uue peakorteri ja esinduspoe Berliinis ning on tulevikus osas positiivne, vahendab ettevõtte uudises.
Raadiohommikus: uue riskifondi miljonid, meelerahu ja politseinikud allilmas
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Raadiohommikus: kust tuleb töökius ning kuidas peab maitsema veganpihv?
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.