Rõivas kodanikuna Ärmast: nad vaatavad iga koma

Peaminister Taavi Rõivas ja minister Margus Tsahnka Paide arvamusfestivalil  Foto: Raul Mee
Kaisa Gabral • 3. november 2016 kell 11:45

Peaminister Taavi Rõivas lausus valitsuse pressikonverentsil rõhutatult, et struktuuritoetuste maksjad vaatavad iga punkti ja koma, aga tema kodanikuna usub, et Ilvese Ärmas käinud väliskülalistest on Eestil palju kasu olnud.

„Me ei saa vaadata sellele asjale ainult raamatupidamislikult. Struktuuritoetuste maksjad, rahandusministeerium, nad vaatavad iga punkti ja koma. Meie kodanikena vaatame numbrite ja tegude taha,“ kommenteeris Rõivas valitsuse pressikonverentsil esitatud küsimust Ärma talu ja sellega seotud rahaasjade kohta.

Rõivas lisas, et me võime olla jäigalt kinni meetmemäärustes ja need organisatsioonid peavadki seda olema, aga kodanikuna ta lisas, et Ilves on Ärma talus palju riiklikke külalisi vastu võtnud, millest on olnud Eesti riigile palju kasu.

„Ka Abja valla kui sihtkoha tutvustamiseks oleks raske leida tõhusamat objekti kui Ärma talu. Ma ei kavatse kuidagi sekkuda sellesse, mis on pädevate asutuste otsused – nemad peavad neid langetama vastavalt reeglitele,“ nentis Rõivas, kuid lisas, et kodanikuna on tal kahju, et kõige selle taustal unustatakse ära see, mida Ilves presidendina tegi.

Rõivas umbusaldamisest: see ongi opositsiooni töö

Järgmise nädala umbusaldamise teemal oli Rõivas pealtnäha veidi murelik, kuid skeptiliselt meelestatud. Ta nentis, et opositsiooni ülesanne ongi valitsust ja peaministrit kritiseerida. „Ma imestan, et nad seda on sedavõrd loiult teinud. Tõsi, ka minu ja valitsuse vastu on umbusaldust esitatud varasemalt. Poolteist aastat tagasi ca sama valitsuse algusaegadel. Toona opositsioon kritiseeris meid, et juhime riiki autoritaarselt, rakendame jõulist otsustamismudelit. Nüüd on nad risti vastupidise kriitikaga meid ründamas. Aga see ongi opositsiooni töö,“ lausus Rõivas pressikonverentsil ja lisas, et suurim opositsioonierakond on viimasel ajal tegelenud peamiselt siseasjadega ja poliitilist kriitikat on vähem olnud.

Peale seda loetles Rõivas ette punktid, millega praegune valitsus on hakkama saanud, mis on juba tehtud ja mis on töös ehk tegemisel. „Samal ajal kui ositakse kohti, kus kritiseerida, töö käib ja asjad juhtuvad. Olen nõus, et võiks veel kiiremini,“ lausus Rõivas ja lisas, et järgmisel nädalal on valitsusel kavas erakorraline koosolek, kus saab arutada neid punkte, mis kabinetiistungil pooleli jäävad.

Minister Margus Tsahkna lausus valitsuse pressikonverentsil küsimusele vastates, et tema kõne läks ilmselgelt naelapea pihta, sest ühiskond ärkas üles. „Pühapäeval oli hea kõne, Eestis läks elu käima. Meie väljaöeldu tabas naelapea pihta,“ märkis Tsahkna.

Kuid ta lisas, et küsimus ei ole selles, kas valitsus suudab tööplaani täita või mitte, vaid pigem ikka selles, et ka valitsuses võiks teinekord asju teravalt välja öelda. „See ongi valitsuses olemise kohustus,“ lisas Tsahkna.

Hetkel kuum