Simson: Savisaar on halb kaotaja

Kadri Simson  Foto: Andres Haabu
Eliisa Matsalu • 5. november 2016 kell 13:47

Keskerakonna liige Kadri Simson leiab, et Edgar Savisaar võinuks erakonna esimehena siiski erakonna erakorralisele kongressile kohale tulla. „Kuid tegelikult ei üllatanud kedagi, et ta seda ei teinud,“ lisas ta.

Savisaar täna siia ei tulnud, kas ta on haavunud?

Jaah... eks oli ette aimata. Siit tulebki välja Ratase ja Savsiaare suhtumise vahe. Ratas on senimaani suutnud väärikalt käituda, kui kaotus on tulnud ja olnud samas suuremeelne võitja. Arvan, et erakonna esimehele oleks olnud kohane tulla kohale ja ise ettekanne pidada. Kuid kedagi ei üllatanud, et ta seda ei teinud.

Kui kindel olete, et Taavi Rõivase umbusaldus läbi läheb? Olete kohtunud selleks ka teiste erakondadega?

Noh, tuleb silmas pidada, et peaministrivastased umbusaldused kipuvad pigem mitte läbi minema. Kuid nad võivad mõne aja pärast kaasa tuua peaministri enda tagasi astumise, sest ta saab aru, et umbusalduses olevad etteheited on õigustatud ja kuigi tema usaldus võib näiliselt veel püsida, on see praktiliselt siiski kadunud.

Kui vaatate, et IRL, SDE ja Reformierakonna vahel on pigem tuliseks läinud, siis enam ei kõlagi nii utoopiline variant, et Keskerakond ja Reformierakond löövad milalgi käed?

Ma mõistan IRLi ja sotse, nad pidasid eelmisel kevadel raskeid läbirääkimisi ja saavutasid ka mingid kokkulepped, kuid pärast seda on Rõivasel pigem olnud stiil, et midagi muud eluga kaasas käivat enam ei otsustata. Neli aastat lähtutakse koalitsioonileppest ja ükski kiirreageerimine ei tule üldse kõneks. Ma saan aru, et ta on hoidnud kümneid ja kümneid ettepanekuid valitsuskabinetist lihtsalt eemal ja ei lase teha vajalikke otsuseid. Rahulolematus ei tule sellest, et Reformierakond on alati valimistevahelisel ajal partnereid vahetanud vaid lihtsalt selles, et valitsus ei toimi.

Kas uus valitsus võib tulla – senimaani on alati mingi muutus kahe valimise vahel olnud. Kui valitsus ei muutu, on see pigem üllatav.

Millised oleksid alternatiivsed kombinatsioonid?

Kombinatsioone on mitmeid, parlamendis on kuus erakonda ja see annab vähemalt kolm varianti.

Kuid kas Keskerakond ka sinna punti ikka mahub?

Keskerakond peaks kindlasti võtma valitsusvastutuse. Üldse on see üks seisaku põhjus – üks suur erakond on alati koalitsiooniläbirääkimistel mängust välja jäetud.

Kas teie, Mailis Reps ja Jüri Ratas olete sel teemal teiste erakondadega kohtunud ja läbirääkimisi pidanud?

Kohtumised olid intensiivsemad siis, kui otsisime presidenti ja usun, et siis me jää murdsimegi. Presidendiotsingutel oli vaja konsensuse leidmist ja see ületas koalitsiooni-opositsiooni vahelised piirid. Kõik kolm koalitsioonierakonda said aru, et ka opositsiooniga peab suhtlema. Oleme jah kõnelenud, kuid mitte selles mõttes, et jagaksime juba ministri ja komisjoni kohti, nagu täna kongressil kõnedes süüdistusi kõlas.

Kas teil üldse oleks Rõivasega võimalik koostööd teha? Kes peaks olema Reformierakonna ees, et saaksite koostööd teha?

Ma ei taha isiklikuks minna, kuid ta on jõudnud selleni, et Riigikogu igas kuues fraktsioonis on palju inimesi, kes arvavad, et ta ei saa oma kohustustega hakkama. Arvan, et Reformierakond tegi kaks ja pool aastat tagasi vale otsuse, kui Kallase lahkudes Rõivase pulti panid. Arvan, et nad saavad ise ka aru, et see valik pole õigustatud. Esimehe valib iga erakond ise, kuid näen tugevaid jooni, et Reformierakond on selle vahetuse poole liikumas.

Kongressil on palju süüdistatud, et delegaadid on valitud selle järgi, kes valivad täna Jüri Ratase poolt. Kas tehti nii?

Kui otsustasime teha erakorralise kongressi, otsustasime, et me ei muuda kuidagi süsteemi, kuidas seda korraldatakse. Aastaid on olnud nii, et piirkonnad valivad delegaadid ja nii oli ka seekord. Me ei tahtnud lisaks erakorralisuse ühtegi muud muutust teha. Kui eelmistel aastatel selliseid süüdistusi ei tehtud, siis pole ka nüüd selleks põhjust.

Suurem enamus pooldab Ratast.

Suurem enamus tõesti, ei olnud ühtegi piirkonda, kes leidis, et peaks vaid Edgar Savisaar jätkama.

Esimees vahetub täna nii või naa, kuid kuivõrd jääb Savisaar üldse Keskerakonna juhtimise tegelikult veel mingit rolli mängima?

Me muutsime oma põhikirja. Senimaani oli õigus aumeest nimetada vaid kongressil ja kongressid tulevad kokku pigem harva. Nüüd andsime selle õiguse volikogule, kes koguneb neli korda aastas. Kui Savisaar on enda tuleviku osas selguse saanud ja tahab Keskerakonnas panuse anda, siis tal on erinevaid viise seda teha. Üks varaint selleks on arutada, mida võiks endas sisaldada auesimehe staatus.

Hetkel kuum