Pille Ivask • 7. november 2016 kell 5:45

Bulgaaria presidendivalimisi juhib Kremli-meelne Radev

Bulgaaria presidendikandidaat Rumen Radev  Foto: epa

Bulgaarias peeti eile presidendivalimiste esimene voor, mille võitis lävepakuküsitluste kohaselt opositsiooni kuuluv Kremli-meelne Rumen Radev.

Lävepakuküsitluste kohaselt toetas Radevit 24,6% valijaist, läänemeelse peaministri Boiko Borisovi soositud kandidaat, praegune parlamendi esimees Tsetska Tšartseva sai 21,5% häältest, vahendab Bloomberg. Valimiste esimesest voorust võttis osa 52,4% valijaist.

Presidendivalimiste võistlustules on 21 kandidaati, kellest kaks suurema häälesaagi saanut lähevad edasi teise vooru. Valituks saamiseks peab kandidaat saama enamuse häältest.

Nii Radev kui ka Tšartseva on selle poolt, et Euroopa Liidu kehtestatud Venemaa sanktsioone leevendataks. Kuigi mõlemad kandidaadid toetavad Venemaa suunal veidi leebemat poliitikat, on vaid Radevit peetud Kremli-meelseks poliitikuks. Muu hulgas on ta tähelepanu juhtinud Bulgaaria energiaküsimustele ning öelnud, et kuna riik sõltub energiavarustuses Venemaast, oleks vaja juurutada paremaid suhteid.

Kuigi presidendi roll on Bulgaarias pigem tseremoniaalne, peetakse presidendi sõna oluliseks avaliku arvamuse kujundamisel. Bulgaaria presidendivalimiste teine voor peetakse 13. novembril.

Hetkel kuum