Mõjukaim riik valib presidenti

07. november 2016, 09:33
USA uueks presidendiks pürgivad äärmiselt vastandlikud Donald Trump (vasakul) ja Hillary Clinton.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161107/NEWS/161109824/AR/0/Donald-Trump-Hillaty-Clinton--.jpg

Ajalugu teevad ameeriklased sel nädalal oma riigile uut presidenti valides nii või teisiti.

Kui valitud saab demokraatide kandidaat Hillary Clinton, on maailma mõjukaim riik esimest korda ajaloos saanud naispresidendi. Kui valituks osutub vabariiklaste kandidaat Donald Trump, on ameeriklased vaba maailma liidriks edutanud mehe, kes on küsimärgi alla seadnud demokraatlikud väärtused, USA liitlassuhted, sõjajärgse maailmakorra ning toonud avalikku debatti tavatult räige kõnepruugi.

See on šokeeriv ja eriti USA lääneliitlastes muret tekitav võimalik areng.

Korraga on demokraatia kantsiks peetud Ameerika ise olukorras, kus skandaalidest, isiklikest rünnakutest ja solvangutest kantud kampaanias on isegi valimiste ausus – ei kellegi vähema kui ühe presidendikandidaadi suu läbi – küsimärgi alla seatud.

“Ma arvan, et see on varjutanud inimeste silmis meie mainet,” tsiteeris New York Times veterandiplomaati Nicholas Burnsi, kes president George W. Bushi ajal oli asevälisminister poliitikaküsimustes. “Sellist asja ei oodata riigilt nagu USA. Tavaliselt oleme meie need, kes käivad ja monitoorivad teistes riikides toimuvaid valimisi.”

Majanduse seis valijale tähtis

Viimased päevad enne homset valimispäeva möödusid nii Trumpil kui ka Clintonil veel tihedas kampaaniaürituste jadas eelkõige neis osariikides, millel on valimiste tulemuse otsustamisel kõige suurem tähtsus.

Reedel tulid välja ka viimased olulisemad majandusnäitajad enne valimisi – oktoobrikuu tööturu raport, mis näitas, et USA ettevõtted on jätkanud palkamist ning et palgad tõusid kriisiaastast 2009 arvates kõige kiiremas tempos. Nädal varem oli USA valitsus teatanud, et kolmandas kvartalis oli majanduse kasvutempo aasta baasile viiduna 2,9%. Erinevalt Donald Trumpi väidetest, et USA majandus vaagub vaid 1% suuruses kasvutempos.

Tänavu on loodud 1,8 miljonit töökohta ning töötuse määr on 4,9% ehk alla poole 2009. aasta tipust. Allpool 5% taset on töötuse määr ka reas valimiste jaoks määrava tähtsusega osariikides, nagu Ohio, Florida ja Põhja-Carolina.

“Majandusel läheb üldiselt hästi,” kommenteeris agentuurile Bloomberg Morgan Stanley USA ökonomist Ellen Zentner. “Tavaliselt toetab see võimul olevat parteid.”

Enamik ameeriklasi ei tunne aga, et nende jaoks midagi paremaks oleks läinud ning on pigem seda meelt, et asjad lähevad aina allamäge. Nii arvab 63% ameeriklastest Real Clear Politicsi uuringute andmeil. Princetoni ülikooli majandusteadlane Alan Blinder põhjendab seda poliitilise retoorikaga. Inimeste majanduslik olukord küll paraneb, kuid poliitiline retoorika tuletab pidevalt meelde, et kasu ei jagune ühiskonnas võrdselt ja võiks mitu korda suurem olla.

Hillary Clinton kiitis tööturu raportit kui märki, et majanduskasv võtab vedu. Trumpi meeskond nimetas tööturu raportit kohutavaks, osutades, et paljud ameeriklased on aktiivsest töö otsimisest loobunud.

Negatiivne retoorika 

Trumpi kampaania on ratsutanud just rahulolematusel ja rõhutanud, et majandus on küll kasvanud, kuid potentsiaalist palju nõrgemas tempos. Kui 1990ndatel kasvas USA majandus aastas 3,4%, siis tänavu näiteks on keskmine kvartalikasv 1,7%. Üks kurja juur on Trumpi väitel USA-le ebasoodsad kaubanduslepingud, mis on USA tööstussektorist minema viinud miljoneid töökohti. Trump lubab eelistada kodumaist.

Majanduse olukord on valijate jaoks üks tähtsamaid teemasid. Miljonid neist on eelhääletusel juba oma eelistuse öelnud. Mõnes osariigis, nagu Floridas, on eelhääletusel osalemine olnud tervelt 19% aktiivsem kui neli aastat tagasi. Seda peetakse soodsaks demokraatidele. Ka sel põhjusel, kui Wikileaks peaks viimasel hetkel enne valmispäeva veel Hillary Clintonit kompromiteerivaid dokumente avalikustama.

Clinton on suurema osa valimiskampaania ajast liidrikohal olnud, kuid sai viimase tõsise tagasilöögi, kui Föderaalse Juurdlusbüroo juht teatas 11 päeva enne valimisi, et tema e-kirjade skandaali üle algatatakse uus juurdlus. Clinton kasutas välisministrina isiklikku meiliaadressi töiseks kirjavahetuseks, mis kätkes riigile julgeolekuriski.

Illusioone ei maksa teha

Arvamusküsitlused on tasavägised, värske WSJ/NBC küsitlus näitas Clintonile nelja punkti edumaad. Clinton on kampaania viimastel päevadel rõhutanud, kui oluline on tulla valima. “Vahel on suurte riikide saatuses otsustavaks ükskikud hetked,” ütles ta reedel Pittsburghis. “Praegu ongi USA jaoks üks selline otsustav hetk. Valik on teie kätes.”

Palju on spekuleeritud, mida tähendaks Donald Trumpi võit. Illusioone ei maksa teha ka Hillary Clintoni võidu puhuks. Demokraadist presidendil tuleks töötada koos vabariiklaste kontrolli all Kongressiga, mis on põhja lasknud hulga president Barack Obama algatusi ja tekitanud viljatu patiseisu. Eeldada võib, et vabariiklased, kelle kampaaniaüritustel skandeeritakse “Pange ta vangi!”, jätkavad jõupingutusi Clintoni tagandamiseks meiliskandaali pärast.

Kui võidab Trump, võivad piduriks saada omakorda demokraadid.

Presidendikandidaatide seisukohad

Hillary Clinton on eilse päeva kandidaat, meie oleme tulevikuliikumine, väidab vabariiklaste kandidaat Donald Trump.
Donald Trumpil pole vajalikke omadusi, ta ei kõlba USA presidendiks, väidab demokraatide esinumber Hillary Clinton.
Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2016, 09:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing