Äripäev • 7. november 2016 kell 8:34

Üksikute teenuste hinnad suurendavad inflatsiooni heitlikkust

Üksikute teenuste hinnad suurendavad inflatsiooni heitlikkust.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Aktsiisimäärade tõusu tõttu vedasid oktoobris Eesti hinnakasvu mootorikütused, alkohoolsed joogid ja tubakatooted. Ülejäänud tarbijakorvi keskmine hinnatase on aga muutunud väga vähe, kommenteeris Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai.

Alusinflatsioon, eelkõige teenuste hind, on Kattai sõnul olnud viimastel kuudel muutlik. "Selle taga on üksikud tegurid. Näiteks lennupiletite hinnad on olnud heitlikud samamoodi nagu ka mujal Euroopas ja see on kajastunud inflatsiooninumbrites," kommenteeris ta.

Teenuste hinnakasv peaks tema sõnul edaspidi siiski kiirenema, muu hulgas seetõttu, et tasuta teenuste kehtestamise mõju on lõppenud. Näiteks tasuta kõrghariduse kehtestamine pidurdas eelmisel kolmel aastal inflatsiooni 0,3 protsendipunkti võrra.

Eesti tarbijahinnaindeks tõusis oktoobris aastatagusega võrreldes 0,6%, kuid septembriga võrreldes hinnatase alanes 0,3%.

Euroala teiste riikidega võrreldav tarbijahindade harmoneeritud indeks tõusis septembri andmetel 1,7%.

Euroala keskmine hinnakasv kiirenes oktoobris 0,5%-le, kuid on endiselt madalam Euroopa Keskpanga 2% lähedasest inflatsioonieesmärgist.

Nafta hinna madalpunkt jäi selle aasta jaanuari, mil naftabarreli hind oli 30 USA dollarit. Tänaseks on nafta hind sellelt tasemelt tõusnud 56% ehk 47 dollarile barreli eest.

Kuigi protsentides väljendatud hinnakasv on Kattai sõnul olnud kiire, siis eurodesse arvestatuna on nafta hinnatase ikka veel suhteliselt madal. "Eestis olid mootorikütused oktoobris 7% kallimad kui eelmisel aastal samal ajal, peamiselt aktsiismäära tõusu tõttu. Samas oli kaugküte oktoobris 6% odavam kui eelmisel aastal ning selle hind ei kasva eeldatavalt eriti palju kuni kütteperioodi lõpuni, sest gaasi hind sõltub naftast pika viitaja jooksul," märkis Kattai.

Hooajalise nõudluse kasvu tõttu on elektri hind Põhjamaade elektribörsil tõusule pöördunud ning püsib tulevikutehingute põhjal kõrge järgmise aasta teise kvartalini.

Kattai sõnul jääb selle aasta keskmine inflatsioon 0% lähedale, nagu oodatud. "Hindade edasine areng sõltub suurel määral sellest, missuguseks kujuneb nafta hinnatase maailmaturul," lisas ta.

Hetkel kuum