Raasuke: meie ideed ei ole unistused

Erkki Raasuke.  Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 10. november 2016 kell 15:15

Majandusarengu töögrupi ettepanekuid tutvustanud Erkki Raasukese sõnul peaks uus valitsus esmalt lahti harutama tööjõuturu mured. Kui ideed ei sobi, huvitavad Raasukest põhjused.

Aasta otsa majanduse ergutamiseks mõtteid kogunud majandusarengu töögrupp pakkus välja 80 ettepanekut. Vaata neid siit.

Mida nendest ettepanekutest peaks uus valitsus esimesena käsile võtma?

See ei ole võib-olla hea vastus, aga üks meie sõnum on, et siin ei ole ühte lihtsat asja. Kui valitsusele nõu anda, siis enne, kui järgmisi asju peale võtta, vaadaku kiiresti üle asjad, mis on töös, et need saaks kiiresti ellu viidud. Meil on elektrituru seadus menetlemisel. Kui seda ei jõuta ära menetleda, tähendab see ühiskonnale jälle kaotust läbi uute allahindluste ühes äriühingus. Meil on investeerimisfondide seadus töös, meil on keeruline haldusreform töös.

Selle asemel, et haarata uusi asju kohe-kohe lauale … Kõige tähtsam on, et need asjad, mis suuresti on tegelikult uues koalitsioonis ilmselt osalevate erakondade algatatud ja toetatud, saaksid järjekindlalt ellu viidud.

Kui poolikud asjad on lõpetatud, siis millised ettepanekud tuleks ette võtta?

Need, mis puudutavad tööjõuturgu. Ajalises horisondis on need kiiremini rakendatavad. Kõik, mis puudutavad ülikoolide ja ettevõtete vahelist koostööd ning üldse kõik, mis tuleb tagasi meie hariduse juurde, on hästi pika vinnaga. See ei tähenda sugugi, et kui võtavad kaua aega, ei hakka me nendega peale.

Urmas Reinsalu esitas ka üle 60 ettepaneku, kuidas majandust elavdada. Kui väga teie mõtted tema omadest erinevad?

Seal oli väga palju head materjali. Võib-olla on see saanud liiga vähe tähelepanu. Seal oli terve hulk väga häid ettepanekuid.

Millised meenuvad?

Kõik, mis majanduselu lihtsustavad. Liigse regulatsiooni vähendamine. Tarbetu reguleerimisega saame nii-öelda karistatud mitmelt poolt. Nii ettevõtlus on piiratud kui ka jooksutame struktuure.

Kas uus valitsus teeb teie pakutud asjad ära?

Ei oska öelda.

Aga mida te arvate?

Arvan, et midagi sellest läheb töösse. Päris huvitav oleks vaadata, millistel argumentidel peaks keegi võtma väga tugeva vastuseisukoha. Seda oleks juba intellektuaalselt huvitav näha, miks mõni neist asjadest ilmtingimata ei sobi. Me ei pannud sinna unistusi sisse. Meile tundusid need suhteliselt praktilised.

Kas Keskerakonna, IRLi ja sotsiaaldemokraatidega olete juba kohtunud?

Täna olen kutsutud ühele üritusele, aga ma ei tea, kes täpselt seal kohal on. Kui meie töö vastu on huvi, siis hea meelega jagaks seda.

Teisel teemal. Mida te Donald Trumpi võidust arvate?

Tagantjärgi olen üllatunud, millise närvilisuse või huviga seda jälgisin. Arvasin ja lootsin, et läheb teistmoodi, aga küllap ka selles valikus on midagi head. Siit tuleb edasi minna ja …

Diplomaatiline vastus.

Inimesed on hääletanud niimoodi. Hinnanguid saame anda hiljem. Mõnikord selleks, et edasi minna, on vahepeal vaja natuke tagasi astuda.

Millise emotsiooniga Trumpi võidu vastu võtsite?

(Puhkeb naerma) Las see olla.

Hetkel kuum