Äripäev • 11. november 2016 kell 6:11

Kolmas kvartal tõi väikse majanduskasvu

Eurod  Foto: EPA

Esialgsetel andmetel suurenes Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) selle aasta III kvartalis võrreldes eelmise aasta III kvartaliga 1,1%, teatab statistikaamet.

Sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP kasvas II kvartaliga võrreldes 0,2% ja 2015. aasta III kvartaliga võrreldes 1,3%.

Netotootemaksud mõjutasid SKP reaalkasvu positiivselt. Kuigi jooksevhindades vähenes alkoholiaktsiisi laekumine, suurenes eelmise aasta III kvartaliga võrreldes nii käibemaksu kui ka ülejäänud aktsiiside laekumine.

Pärast langust eelmises neljas kvartalis kasvas tööstussektoris loodud lisandväärtus üle 4%. Kõige kiirem oli kasv energiatootmises. Hinnamõjusid arvesse võttes suurenes III kvartalis võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga nii kaupade välja- kui ka sissevedu. Enim mõjutas kaupade väljavedu elektroonika- ja elektrikaupade ekspordi suurenemine.

Majanduskasvu arvutuste aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsioonide info ja hinnangu koostamise hetkeks laekunud statistikaameti statistikatööde andmed. Seetõttu võib esialgne hinnang erineda SKP täpsustatud näitajast, mis koostatakse vastava kvartali andmete põhjal tarbimise, tootmise ja sissetulekute meetodil. III kvartali täpsustatud SKP avaldab statistikaamet 9. detsembril.

Hetkel kuum