Keskerakonna lekkinud ettepanekud valitsuskõnelustel

Mailis Reps näitab Märt Sultsile ettepanekute nimekirja.  Foto: Andres Haabu
Eliisa Matsalu • 15. november 2016 kell 9:30

Äripäev esitleb osa ettepanekuid, mille keskerakondlased valitsuskõneluste jaoks kokku panid.

Keskerakonna liige Mailis Reps arutas möödunud nädala kolmapäeval peaminister Taavi Rõivase umbusalduse istungi ajal erakonnakaaslase Märt Sultsiga nimekirja ettepanekutest, mida Keskerakond võiks uue valitsuse koalitsiooniläbirääkimistel kaaluda.

Nimekirjas olid järgmised punktid:

Võtmed tagasiVene kooli küsimusKodakondsus halli passi inimestelePGS võrdse kohtlemise printsiip (koolivõrgu korrastamine)Üleminekutoetused põllumeesteleTasuta ühistransport maakondadeleVenemaaga suhete normaliseerimine sanktsioonide vastu + bilateraalsed majandussuhtedKaugkütteseadusPensionite tõusÕpetajate ja lasteaednike palgakasvHambaravihüvitiste suurendamine

„Mul on e-postis umbes 50-60 kirja, kus erakonnakaaslased on saatnud ettepanekuid,“ kommenteeris nimekirja Reps Äripäevale. „See paber siin on väga väga lühike,“ ütles ta, lisades, et erinevaid ettepanekuid on saatnud ka mitmed MTÜd ja lobirühmad. „See, et osad erakonnakaaslased saatsid sellise kontsentreeritud nimekirja, on väga hea,“ sõnas Reps.

Laual ka kodakondsusteema

Reps lisas, et paljud teemad nimekirjas on veel avatud või hõlmavad palju laiemat kontsepti kui vaid kirja pandud märksõnad. „Näiteks „võtmed tagasi“ printsiibist räägitakse kõnelustel palju abstraktsemalt – räägitakse pankade vastutusest, maksustamisest ja kohustustest,“ ütles ta.

„Mis puudutab kodakondsuse küsimust, siis on 2-3 nädalat pakutud ettepanekuid, kuidas seda teha – alustades sellest, kas anda see kõigile, lõpetades sellega, kuidas võiks muuta kodakondsuse eksamit, mis pole isegi suur koalitsioonileppe küsimus,“ rääkis Reps.

Keskerakondlased Mailis Reps ja Märt Sults riigikogus ettepanekuid üle kaemas.  Foto: Andres Haabu

IRLi esimees Margus Tsahkna ütles nimekirja kommentaariks vaid, et niikaua, kuni läbirääkimised käivad, pole mõtet ettepanekuid sedasi kommenteerida.

Mis saab sanktsioonidest?

Äripäevale teadaolevalt on praeguseks välistatud, et koalitsioonilepingusse jõuaks „võtmed tagasi“ printsiip ehk teisisõnu võimalus oma eluasemelaenu kohustusest loobuda ja ostetud vara soovi korral pangale tagasi anda. Samuti on teada, et kodakondsust kõikidele halli passi omanikele automaatselt ei anta.

Senimaani on ka otsustatud, et sanktsioonid Venemaa vastu jäävad kehtima ja neid ei puudutata. Üleminekutoetused põllumeestele otsustati eilsetel kõnelustel vastu võtta. „Vene kooli küsimus“ puudutab investeeringuid sellesse, kuidas vene koolides eesti keel selgeks saab, "PGS võrdse kohtlemise printsiip" puudutab erakoolide rahastamisküsimusi. Pensionite ning õpetajate ja lasteaednike palkade tõusu on oodata, kuid kui palju, selgub alles läbirääkimiste lõpus ja siis, kui valitsuskõnelusi pidavate erakondade lubatud pensionireform on kindlalt paigas.

Tasuta ühistransport maakondadele on tõenäoliselt iga maakonna enda otsustada. Nimelt otsustati eile valitsuse läbirääkimistel, et omavalitsustele antakse edaspidi rohkem ülesandeid ja ka raha nende täitmiseks. Samuti peaks rohkem raha suunatama ühistransporti tervikuna.

Hetkel kuum