Alyona Stadnik • 23. november 2016 kell 8:29

Põldoja: ma ei tea pangandusest midagi kasumlikumat

Endine hansapankur ja Inbanki asutaja Priit Põldoja  Foto: Sofia Bolšakova

Eesti pangandussektor on väga heas seisus, efektiivne ja kasumlik, ütles Inbanki asutaja Priit Põldoja.

„Meil Eestis töötab panganduse mudel väga hästi, seda iseloomustab kasumlikkus,“ ütles Põldoja Delovõje Vedomosti konverentsil Edu Võti 2017.

Põldoja ütles, et viimase 20 aasta sektori kasum oli 3 miljardit eurot ning 2015. aasta kasum 300 oli miljonit eurot. "Küsimus on selles, kas on veel kasumlikumat valdkonda Eestis. Eestis pole kasumlikumat sektorit kui pangandus," märkis Põldoja. 

Ta märkis, et kuigi pärast kriisi pole pangad väga palju investeerinud, on nad keskendunud kasumi saamisele. Eesti panganduse probleemiks on tema sõnul reguleeritus ja pankade järelevalve, mis järjest suureneb. „Pangad ei mõtle enam sellele, kuidas kasvada ja areneda, vaid mõtlevad ainult sellest, kuidas kõigi nende reguleerimismehhanismidega toime tulla. Kummaline olukord. Enne Inbanki tulekut polnud meie pangandusturul uustulnukat tervelt seitse aastat.“

Inbanki ärimudelit kirjeldavad tugevad partnersuhted. "Swedbank on tarbimisfinantseerimisvaldkonna turuliider. Meil on kliente märksa vähem, aga see-eest on meil tipptehnoloogia. Kõigile on teada veebisait auto24.ee. 90% kasutatud autode tehingutest käib selle kaudu. Meie otsustasime, et kui me suudame krediidi väljastamise efektiivselt ja nutikalt automatiseerida, siis sellest saab meie nišš," rääkis Põldoja, kelle ettevõtte üks suuremaid partnereid on veel ka Eesti suurim jaekaubanduskett Coop Eesti. Koostöös töötati välja krediitkaardi funktsiooniga maksekaart Säästukaart Pluss, mida tänaseks kasutab üle 85 tuhande kliendi. 

Hetkel kuum