Pille Ivask • 25. november 2016 kell 6:00

Fiati juht: Trump muudab automaailma

Fiat saab suurema osa kasumist USAst.  Foto: epa

Itaalia autotootja Fiat Chrysleri juht Sergio Marchionne tõdes, et USA järgmiseks presidendiks valitud Donald Trumpi suhtumine vabakaubandusse võib mõjutada ettevõtte tegevust USA suunal.

“Trumpi valimine presidendiks on kindlasti pöördepunkt. USA võib seada mitmeid tingimusi, millest esialgu veel kõneldudki pole,” märkis Marchionne Bloombergile.

Trump tegi oma kampaania ajal NAFTAt ehk Põhja-Ameerika Vabakaubanduslepet korduvalt maha, öeldes, et tegu on kõige halvema leppega üldse ning suuresti on just NAFTA USA töökohtade kadumise taga. Näiteks on Trump lubanud, et kehtestab 35% suuruse tariifi kõigile USA ettevõtetele, kes viivad oma tootmise riigist välja.

Fiati jaoks oleks Trumpi lubaduste realiseerumine väga valus löök, kuna ettevõte saab enamiku oma kasumist just Põhja-Ameerika turult. Samas 17% autodest pannakse kokku Mehhikos.

Mehhiko on autotootjatele oluline riik. Nii General Motors, Ford kui Fiat on teatanud, et on investeerinud viimase kuue aasta jooksul Mehhikosse kokku 24 miljardit dollarit.

Hetkel kuum