Hodorkovski: Venemaa väiksed maksud on suur vale

Hodorkovski: Venemaa väiksed maksud on suur vale.  Foto: epa
Jaroslav Tavgen • 9. detsember 2016 kell 11:53

„Kahjuks ei jää see mürk ainult Kremli müüride vahele, seda tahetakse levitada ka naabritele,“ kummutas Mihhail Hodorkovski levinud müüdi selle kohta, et Venemaal on madalad maksud.

„Meile öeldakse tihti, et tulumaks on 13%. See on tõsi. Ometi on tegelik maksukoormus Venemaal üle 40%. See on nii paljudes riikides, kuid siin on põhimõtteline erinevus: teistes riikides pole loodusvarade kasutusõiguse renti. Venemaa valitsus on ses mõttes unikaalne, et võtab viimast nii ühest kui teisest,“ rääkis Hodorkovski täna Tallinnas inimõiguste instituudi korraldatud konverentsil „Mustvalged väärtused polariseeruvas maailmas“.

Investeerimisfondi Hermitage Capital palgal olnud jurist Sergei Magnitski süüdistas Vene siseministeeriumi kõrgeid ametnikke miljarditesse rubladesse küündinud maksupettuses oma tööandja suhtes. Seepeale esitati 2008. aastal hoopis talle süüdistus maksupettuses ja võeti vahi alla. Magnitski suri 2009. aastal Moskva Butõrka eeluurimisvanglas ravi saamata 37 aasta vanuses pankreatiiti. Temast on saanud vangide väärkohtlemise sümbol.

Euroopa Parlament, OSCE, Euroopa Nõukogu ja muud rahvusvahelised organisatsioonid kutsusid seepeale üles rakendama Magnitski ja samalaadsete juhtumite süüdlaste suhtes sanktsioone.

Hodorkovski peab sellist olukorda tüüpiliseks näiteks suurest valest, mida Vene võimud pidevalt levitavad. „Kahjuks ei jää see mürk Kremli müüride vahele. Seda tahetakse levitada ka naabritele. Inimestele valetatakse, neid mürgitatakse selle valega, neile antakse altkäemaksu. Kõike selleks, et neil poleks eeskujusid, mida järgida. Et nad tunnetaksid, et on jäänud riikliku Leviaatani vastu üksi,“ rääkis Avatud Venemaa juht.

Hodorkovski tunnustas oma kõnes ka president Kersti Kaljulaidi, kes konverentsi avades kuulutas välja väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muutmise seaduse. Uuendatud versioonis võidakse Eestis välismaalase suhtes sissesõidukeeldu kohaldada, kui on alust arvata, et välismaalane on osalenud või aidanud kaasa välisriigis toimunud inimõiguste rikkumisele, mis on kaasa toonud isiku surma, raske tervisekahjustuse, tema alusetu süüdimõistmise kuriteos poliitilistel motiividel või muu raske tagajärje.

Hodorkovski nimetas seda „Magnitski seaduse Eesti versiooniks“ ja märkis, et tõsiasi, et Eesti ja teised Balti riigid on tõstnud inimese kõige olulisemale kohale, on aidanud tal erinevalt Venemaast kiirelt kohaneda ühinenud Euroopa väärtusruumiga.

Hetkel kuum