Sirje Rank • 14. detsember 2016 kell 8:30

Rootsi: Nord Stream 2 torujuhet raske peatada

Foto: EPA

Rootsi välisministri Margot Wallströmi ja kaitseministri Peter Hultqvisti sõnul on raske peatada Venemaa plaani ehitada Läänemere alt veel ka teine gaasijuhe otse Saksamaale.

Gaasitoru Nord Stream 2 rajamiseks tahab Venemaa aga taas kasutada Rootsi sadamaid – Karlshamni ja Slitet.

Rootsi valitsus on jätnud otsustamise kohalikele omavalitsustele, informeerides neid koostöö võimalikust negatiivsest mõjust Rootsi julgeolekule. Samuti pakkus valitsus omavalitsustele toetust, kui nad peaksid loa andmisest keelduma.

Valitsus ei kavatse omavalitsuste otsusesse sekkuda, need pole aga veel lõplikku otsust teinud, vahendas agentuur Bloomberg. Majanduslikult oleks projekt omavalitsustele kasulik.

Hiljutises intervjuus Äripäevale ütles Rootsi suurima opositsioonipartei juht Anna Kinberg Batra, et moderaatide juhitud valitsus kiitis küll omal ajal heaks Nord Stream 1 torujuhtme rajamise, kuid Nord Stream 2 rajamisega tema poliitikuna ei nõustuks.

„Aktsepteerisime moderaatide valitsuse ajal esimese Nord Streami gaasijuhtme rajamist, kuid Nord Stream 2 puhul on mitmed asjad muutunud. Muutunud on julgeolekuolukord ning nüüdseks on Euroopa Liidul ühtne energiapoliitika ja ühised vaated energiajulgeolekule. Minu arust tuleks sellega tegeleda Euroopa tasandil. See ei ole ainuüksi äritehing kahe riigi vahel, see mõjutab meid kõiki ja mitte ainult siin regioonis, vaid kogu Euroopas,“ ütles Kinberg Batra.

Hetkel kuum