"Üks sobib peaministriks, teine ei sobi"

Kristen Michalil tuli leppida kaotusega.  Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 8. jaanuar 2017 kell 11:30

Reformierakonnale uut esimeest valima tulnud pidasid Hanno Pevkurit avatud ja rahumeelseks juhiks, kes tegeleb ka Tallinnast kaugemale jäävate probleemidega.

Eile Pirita näituste messikeskusesse Reformierakonna uut juhti valima tulnud parteilastele asuti kohe mett moka peale määrima. Kätte suruti esimehe kandidaadi Kristen Michali pildiga flaierid ja tema nime kandva kleepsuga õun. Sarnaste võtetega proovis poolehoidu võita nii mõnigi juhatusse pürgija, ajades juttu üle Eesti pealinna kokku tulnud erakonnaliikmetega ja ulatades neile enda näo ja lubadustega klantspilte. Kandidaadid tegid veel viimaseid ponnistusi, kuigi paljudel oli selleks otsus juba langetatud.

Foto: Andras Kralla

Empaatiline Pevkur

„Ammu ära hääletatud,“ ütles Rakverest tulnud Silja Hiielaid, kelle hääl läks Hanno Pevkurile. Hiielaid pooldab Pevkuri vaateid ja põhimõtteid. Eeskätt seda, et ta on lubanud muuta erakonna juhtimine avatumaks. Meeldib ka see, et Pevkurile on oluline hariduse valdkond. „Ta lihtsalt on nii empaatiline inimene, et ta oleks eesotsas väga hea,“ lisas Hiielaid, et talle on Pevkur inimesena sümpaatne.

Ükskõik kumb valitakse, oluline on, et ta täidaks oma lubadusi. "Ja et nad enda tõekspidamiste järgi ka töötaksid,“ olid Rakverest tulnud erakonnaliikme ootused uuele juhile, saagu selleks siis Pevkur või Michal.

Raivo ja Thea Eensaar olid kohale tulnud Moostest ja hoidsid pöialt Pevkurile. „Tema on väga palju käinud Lõuna-Eestis, Kagu-Eestis ja me tunneme teda,“ ütles Raivo. Abikaasa Thea lisas, et Pevkuri valisid nad seetõttu, et ta on rohkem avatud ja käib ka Harjumaalt väljaspool. „Me oleme kuus aastat olnud Reformierakonnas ja selle aja jooksul oleme me temaga juba 3-4 korda kohtunud,“ ütles Thea. Michaliga nad aga kohtunud ja rääkinud ei ole, ainult erakonna suvepäevadel on näinud.

Thea ütles, et Pevkur on avatud ja rahumeelne ning võib olukordi lahendada diplomaatiliselt, mitte jõuliselt peale surudes. Samuti on ta lubanud tulla rohkem Kagu-Eestisse ja sealsete muredega tegeleda. Ka Raivo arvates on Pevkur rahulik ja oskab olukordi lahendada. „Ootus on, et erakond läheb edasi ja uueneb. Ja samuti, et maainimesed saavad öelda sõna sekka, mis toimub riigis,“ olid tema ootused uuele juhile. Ta loodab, et erakonna juhtimine saab uue juhi käe all värskendust.

Kokku hääletas pea 1700 reformierakondlast.  Foto: Andras Kralla

Erakonna noortekogu liige Aimur-Jaan Tallinnast oli samuti oma otsuse teinud, kuid jättis selle enda teada. „Kindlasti muutust ootaks. Et otsustusprotsess laiemaks läheks,“ ütles ta. Tema sõnul on erakonnas üldiselt kõik korras ja suuri probleeme tema ei näe. „Näiteks mingisugust musta kampaaniat ma küll ei ole märganud,“ lisas ta.

Michal tooks ühtsuse

„Minu valik on algusest peale olnud Kristen Michal,“ ütles teine noortekogu liige, Allan Tallinnast. Tema sõnul vajab Reformierakond juhti, kes erakonna uuesti kokku paneks. „Mulle tundub, et Hanno Pevkur on liiga malbe erakonna juhi kohale. Ma arvan, et minul ja paljudel teistel ei ole inimesena tema vastu midagi, aga Reformierakond vajab tugevat ja konkreetset juhti,“ leidis ta.

Allani ootus uuele juhile on, et erakond saaks uuesti ühtseks. „On tunda leeride tekitamist ja see ei ole kunagi midagi head toonud,“ ütles ta.

Kristen Michal viskas pintsaku seljast ja astus kuulajatele lähemale.  Foto: Andras Kralla

Erinevat masti mehed

Aga just leeridest rääkis Michal oma kõnes. Ta viskas pintsaku seljast ja astus kõnepuldist lava ette, publikule lähemale. „Olen Kristen Michal, nagu öeldud, 41aastane kahe lapse isa,“ alustas ta, tutvustades ennast kui lihtsat inimest, kellega oleks kõigil võimalik suhestuda. „Vahel magan hommikuti kauem kui tark oleks. Siis jooksen tööle,“ ütles ta ja jätkas: „Reformierakonnas olen olnud üle 20 aasta. Enne avalikku sektorisse tulekut tegin erinevaid töid: lihvisin ja peitsisin höövlit, pakendasin kaerahelbeid,“ tõi ta näiteks ja lisas, et ka erakonnas on ta teinud kõiki töid. Tema kõnest jäi aga peamiselt kõlama kriitika vastase, Hanno Pevkuri kampaania kohta.

Vastukaaluks energilisele ja kriitilisele Michalile oli Pevkuri kõne rahulik ja tasakaalukas, enne kuuldud kriitilistest sõnadest kõigutamatu. „Me valime täna erakonna esimehe ja liidri, kes peab suutma juhtida mitte ainult opositsiooni, vaid peaministrina riiki,“ lausus ta kindlahäälselt.

„Kristen, aitäh debateerimast. See oli debatt ideede üle,“ olid Pevkuri sõnad, millele järgnes toetust näitav aplaus. „Ja loomulikult, tere tulemast meeskonda, kui erakonnaliikmed peaksid mulle täna volitused andma. Võta oma head ideed kaasa ja me teeme Eestist palju parema riigi.“

Pevkur rõhutas oma kõnes, et opositsioonis olek on erakonna enda vigade tulemus ja nii ei seisa nad valimiste võitjana oma valijate ootuste ja huvide eest. See ei pea aga nii jääma.

Hanno Pevkur võitis 1048 erakonnakaaslase poolehoiu.  Foto: Andras Kralla

Pevkuri ülekaalukas võit

1048 erakonna liiget andsid oma toetuse Hanno Pevkurile, 635 toetasid Kristen Michalit.

„Ma soovin terve Eesti uuesti läbi sõita, rääkida meie inimestega ja need lubadused, mis ma inimestele andsin, tuleb ka ellu viia,“ ütles erakonna vastvalitud juht esimeste sammude kohta uues ametis.

Lisaks plaanib Pevkur muuta põhikirja ja tuua otsustamise tagatubadest juhatusse. „Need organid, mis on meil nähtud ette põhikirjas, peavad võtma ka vastutuse. Need inimesed, kes on saanud mandaadi, nemad vastutavad. Keegi teine kuskilt kõrvalt otsustada ei saa.“ Pevkuri sõnul hakkab uus juhatus liikuma valimisvõitude poole.

Valitsusse jõudmiseks kavatseb Pevkur tegeleda eeskätt sellega, et erakond oleks taas ühtne meeskond. Kui on vaja veel selle riigikogu koosseisu ajal võtta vastutus valitsuse tasandil, on erakond tema kinnitusel selleks valmis. „Meil on riigikogu fraktsioonis kahe valitsuskoosseisu jagu suurepäraseid inimesi. Loomulikult oleme selleks valmis, aga me ei torma sinna pea ees. Me läheme sinna kaalutletult, kui Eesti seda vajab.“

Pevkuri sõnul tuleb erakonnal anda uuesti oma sõnum ka ettevõtjatele. „See sõnum saab olla see, et võimalikult vähe riiki, võimalikult palju vaba ettevõtlust.“

Oma vastaskandidaadiga soovib Pevkur arutada põhjalikult seda, kuidas saab Reformierakond tulla Tallinnas võimule. „Kristen Michal on Tallinna piirkonna juhina lubanud, et ta võtab selle väga tõsiselt ette.“

Foto: Andras Kralla

Kaotust tunnistanud Kristen Michal leidis, et erakonna sisekliimal ei ole häda midagi. „Nagu värske esimees just ütles, tema toetab mind Tallinna linnapeana, linnapea kandidaadina täpsemalt, ja ma olen selle toetuse eest tänulik,“ ütles ta ja lisas, et on enda toetuseks saadud häältesaagiga väga rahul. Arvestades pisut inetuks kiskunud kampaaniat, sai ta enda sõnul isegi rohkem hääli, kui vahepeal eeldas. 

Uuelt juhilt ootab Michal kohalike omavalitsuste valimistelt head tulemust, et võita ka 2019. aastal riigikogu valimised. „Kui vaatame neid kolme sotsiaaldemokraatlikku erakonda, mis seal valitsuses on, tuleb see joon võimalikult kiiresti seal alla tõmmata. Selles ma igal juhul Hanno Pevkurit toetan, nagu kõik reformierakondlased,“ sõnas ta.

Jürgen Ligi, Reformierakonna juhatuse liige

 Haavata saanuid erakonnas on

Selget favoriiti ei olnud ja valiti kahest endale sobivam. Erakond muutub kogu aeg, selles pole üldse kahtlust. Meil on täiesti uus joon, et me oleme jälle opositsioonis ja see annab meile suuremad vabadused. Rohkem aega, rohkem hingerahu suurte asjade sõnastamiseks, aga ma ei näe küll, et me peaksime oma ilmavaate välja vahetama või seni tehtut põlastama või alavääristama. Kindlasti see toon muutub, ma usun, et kampaania ajal välja öeldud asjad vajavad veel silumist, ja suhted ka.

Ma arvan, et uuel juhil tuleb kõvasti tooni maha keerata. Ta praegu juba näitab, et püüab siluda suhteid ja see on kõik kena. Haavata saanuid on siin küll. Mitte mina isiklikult, aga tema konkurent oli selgelt väga haavatud sellest, mis tehti ja mis argumente kasutati. Ja ega seda ei meeldinud ka kõrvalt vaadata kellelegi.

Pevkuri käe all või mitte, erakond jõuab ühel hetkel niikuinii valitsusse. Väga ruttu sinna kippuda ei olegi mõtet. Meil on endal vaja ridu sättida ja anda võimalus teistel ennast näidata. Iga valitsus peab saama oma võimaluse, ka praegune valitsus.

Rein Lang, Reformierakonna poliitik

Pevkurist võiks saada peaminister

Ma näen, et temas on jõudu, mis võiks teha liberaalsest erakonnast uuesti avatud erakonna, mis on avatud ideedele. Mitte nii, et kui keegi tuleb mingi ideega, siis aseesimees sõimab tal kõigepealt näo täis. Ma olen väga rahul juhatuse koosseisuga, sest see juhatus on suuteline kokku leppima ka juhatuse organisatsioonilised töövormid, näiteks millal toimub koosolek, mida ju kaks aastat ei olnud võimalik kokku leppida.

Uuel juhatusel ja esimehel tuleb käivitada erakonna uue programmi kirjutamine. Meie programm pärineb aastast 2005. See ei tähenda, et peaksime moel või teisel taanduma liberalismi põhitõdedest, aga maailm meie ümber on muutunud. Klassikaline liberalism peaks olema ühendatud tulevikku vaatamisega lootuses, et meid toetatakse ja me oleme uuesti võimul pärast järgmisi riigikogu valimisi.

Ma arvan, et Hanno Pevkurist saab hea juht ja ma väga loodan, et temast saab järgmine peaminister. Täna pärast neid kahte kõnet oli selge, et üks sobib peaministriks ja teine ei sobi.

Reformierakonna üldkogu valis laupäeval partei uueks juhiks Hanno Pevkuri.  Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum