Pille Ivask • 29. jaanuar 2017 kell 7:15

Zuckerberg ihkab poliitikasse?

Mark Zuckerberg  Foto: EPA

Mark Zuckerberg avaldas üle pika aja oma Facebooki kontol kriitilise postituse Donald Trumpi kohta, mis on eksperte pannud küsima, kas Zuckerberg ehk ise poliitikasse minna ihka.

Zuckerberg kirjutab, et tema jaoks on väga murettekitavad Trumpi otsused immigrantide kohta.

“Nagu paljud teist, olen minagi mures sellepärast, missugune on president Trumpi otsuste mõju,” kirjutas Zuckerberg, kes viitas sellega oma perekonna immigratsioonitaustale ning projektile, mis tegeleb dokumentideta koolilaste aitamisega nende haridusteel.

“Samuti peaksime hoidma uksed valla põgenikele ja neile, kes vajavad abi. See ongi see, kes me oleme. Kui me oleksime oma uksed immigrantidele sulgenud mõne aastakümne eest, poleks Priscilla (Zuckerbergi abikaasa, kelle esivanemad on Hiina päritolu – toim) perekond praegu siin,” jätkas ta.

Donald Trump on teatanud, et hakkab ellu viima oma kampaanialubadusi, mis vähendavad immigratsiooni. Näiteks on Trump teatanud, et peatab põgenike vastuvõtmise USAsse nii Süüriast kui veel kuuest moslemienamusega riigist. Korduvalt on räägitud juba ka Mehhiko müürist, mille tarbeks plaanib Trump impordimaksu Mehhiko toodetele. Mehhiko president Enrique Pena Nieto on öelnud, et riik ei rahasta müüri ehitamist. Tõsi, praeguseks on USA ja Mehhiko juba kokku leppinud, et ei aruta müüri rahastamist enam avalikult.

Keskenduda ohtudele

Zuckerberg märkis viimase aja arenguid kommenteerides, et kuigi julgeoleku USAs peab kahtlemata tagama, tasuks seda teha nõnda, et keskendutaks neile inimestele, kes tõepoolest kujutavad endast ohtu. Ta märkis, et seaduse laiendamine terroristidelt hoopis suurematele inimgruppidele, kes tegelikult endast ohtu ei kujuta, tähendab ressursside raiskamist. “Miljonid dokumentideta inimesed, kes endast mingit ohtu ei kujuta, peavad elama hirmus, et nad saadetakse riigist välja,” kirjutas ta.

Tegu pole esimese korraga, mil Facebooki looja on Trumpi kritiseerinud. Kampaania käigus võttis Trump selle teema isegi üles ning märkis, et Zuckerbergi enda senaator Marco Rubio on naiste ja vähemuste kohta halvasti öelnud.

“Selle asemel, et ehitada müüre, peaksime me aitama ehitada sildasid,” kostis Zuckerberg Trumpi idee peale ehitada müür Mehhiko piirile.

Zuckerberg poliitikasse?

Zuckerbergi hiljutise postituse puhul on eriti märkimisväärne, et ta pole juba tükk aega ühtegi kriitilist postitust Trumpi kohta teinud. CNN kirjutab, et see on paisanud õhku küsimuse, kas Zuckerberg ei planeeri ehk poliitilist karjääri.

Kuigi Zuckerberg on väitnud, et sellel kuuldusel pole tõepõhja all, teatas ta selle kuu alguses kirjutatud postituses, et on võtnud eesmärgiks tänavu läbi sõita kõik USA osariigid. “Ma tahan rääkida inimestega, kuidas nad elavad, töötavad ning missugusena nad näevad oma tulevikku,” teatas ta. Veelgi enam, Facebook üllitas hiljuti ametliku teadaande, milles väidetakse, et Zuckerberg saaks edukalt hakkama üheaegselt nii riigiametis töötamisega kui ka Facebooki juhina.

Michael Bloombergi endine poliitiline nõunik Bradley Tusk märkis, et üldjuhul võiks selliseid sõnumeid tõlgendada kui selget soovi minna poliitikasse. Samas arutles Tusk, et ilmselt see siiski nii ei ole, kuna enamik poliitilisi töökohti tähendaks Zuckerbergi jaoks karjääriredelil allapoole astumist.

“Tal on nii palju mõjukust ja võimu oma platvormi ja rikkuse läbi, et üksnes käputäis töökohti oleksid tema aega väärt,” kommenteeris Tusk.

Tusk arutles ka selle üle, kas Zuckerbergist võiks saada USA president. Aastaks 2020 on ta 36aastane ehk seaduslikus plaanis saaks ta presidendiks kandideerida küll. Samas on Zuckerbergi lähedased väitnud, et tegu on nõnda eraldihoidva inimesega, et presidendikampaania oleks tema jaoks liig.

Hetkel kuum