Põhja-Korea diktaatori venna mõrvamüsteerium: otsige naist

17. veebruar 2017, 14:00
Lõuna-Korea TV animatsioon Põhja-Korea diktaatori poolvenna Kim Jong-nami tapmisest. Väidetavalt viskasid Kuala Lumpuri lennujaamas kaks tundmatut naist talle näkku mürgivedelikku. Jong-nam emigreerus Hiinasse 1995. aastal ning elas Hiina riigi kaitse all.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170217/NEWS/170219777/AR/0/AR-170219777.jpg

Sel esmaspäeval tapeti Malaisia pealinna Kuala Lumpuri lennuväljal Põhja-Korea diktaatori Kim Jong-uni vanem vend Kim Jong-nam. Eri versioonide põhjal ta mürgitati. Malaisia politsei on praeguseks kinni pidanud mitu kahtlusalust.

Jong-nam ja Jong-un on vennad isa liini pidi. Tapetu vanemad olid Põhja-Korea eelmine juht Kim Jong-il ja Põhja-Korea näitleja Song Hye-rim. Jong-nami surma ametlikku põhjust pole seni veel välja öeldud vaatamata sellele, et Malaisia lahanguarsid on autopsia juba teinud, kirjutas The Korea Times. Tänaseni pole veel vastust, kes ja miks tappis Põhja-Korea liidri poolvenna.

Mis lennujaamas toimus?

Jong-nami mõrva sooritamise peamisteks kahtlusalusteks peetakse kaht naist. Kuala Lumpuri rahvusvahelise lennujaama turvakaamera salvestusel on naine, keda peetakse väga tõenäoliselt üheks kahest arvatavast tapjast. 13. veebruaril kell 9.26 kohaliku aja järgi salvestatud kaadris seisab lühikeste juuste, valge pluusi ja hallide põlvpükstega naine, õlakott risti üle rinna, lennujaama hoone ees ootealal. Kellaaja järgi otsustades on see hetk vahetult pärast mõrva sooritamist. Malaisia politsei usub, et naine, kes arvatakse olevat Põhja-Korea agent, põgenes taksoga.

Kahtlusalune turvakaamera lindil.

Ründamise hetkel ootas Kim Jong-nam lennujaamas oma kella 10 lendu Macausse. Umbes kell 9 pöördus ta lennujaama vastuvõtulauda ja palus arstiabi, öeldes, et tal käib pea ringi ja et keegi oli talle midagi näkku pritsinud ja põgenenud, vahendas The Korea Times raportit. See „midagi“ arvatakse olevat mürgivedelik. Vahetult pärast atentaati levis meedias teave, et Jong-nam tapeti mürginõeltega.

Lennujaamast umbes poole tunni tee kaugusel asuvasse Putrajaya haiglasse toimetamise ajal suri 46aastane Jong-nam kiirabiautos.

Millised võiksid olla mõrvamotiivid?

Kim Jong-nam, Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vend, võidi tappa tema onu salajaste pangakontode ja oma isalt päranduseks saadud raha pärast puhkenud tüli tõttu, kirjutas täna Lõuna-Korea ajaleht The Korea Times.

Riigi võimuhierarhias teisel kohal olnud onu Jang Song-thaeki vara päris 2013. aastal pärast tema vahistamist ja hukkamist just Kim Jong-nam, mitte võimul olnud Jong-un. Macaus Jong-nami teadvad ja tundvad põhjakorealased kutsusid teda ta kasiinolembuse tõttu suureks mänguriks. Arvatakse, et just tema käsutusse läksid pärast Jang Song-thaeki surma viimase välismaa pangakontod, kus olid hoiul tohutud valuutakogused, kirjutab väljaanne.

Leht lisab, et võõrsil elanud Kim Jong-nam päris ka pärast isa Kim Jong-ili surma 2011. aastal „hüvastujätukingina suure summa raha“. Väljaande sõnul käskis Kim Jong-un vennal naasta Põhja-Koreasse ja tuua riiki tagasi raha, mis „on rahvusvaheliste sanktsioonide tingimustes riigile hädavajalik“. Jong-nam aga ei allunud käsule ja see vihastas Põhja-Korea liidrit. Just see võiski saada tema likvideerimise põhjuseks, kirjutab The Korea Times.

Mida on teada tema pereliikmetest?

Kim Jong-nami poeg Kim Han-sol elab praegu Hiina erihalduspiirkonnas Macaus, vahendas The Korea Times Lõuna-Korea luure infot. Viimase aasta jooksul oli tema asukoht täpselt teadmata, sest teda seostati ka Prantsusmaaga, kus ta lõpetas maineka Sciences Po ülikooli.

Jong-nami surma järel on Han-sol Põhja-Korea riigi looja ja „igavese presidendi“ Kim Il-sungi ja tema poja Kim Jong-ili sugupuus arvatavasti viimane elus olev meessoost „pärija“.

Jong-nami naine Lee Hye-kyong ja tütar Kim Sol-hui elavad samuti arvatavasti Macaus Taipa pilvelõhkuja korteris, mis asub rahvusvahelise kooli lähedal, kus Sol-hui käib. Kuid pärast Jong-nami surma pole tema perekonnast mitte midagi kuulda.

Diktaator Jong-unil on veel üks vanem vend, Kim Jong-chol, kes on arvatavasti võimuvõitlusest väljas ning ilmselt temast märklauda ei saa, märgib Lõuna-Korea väljaanne. Teada on ka, et 44aastane poolõde Kim Seol-song, kes töötas varem Põhja-Korea tööliste parteis, on juba mõnda aega koduarestis.

Kui tõenäoline on vennatapp?

Aga tagasi Kim Jong-nami surma juurde. Politsei teatel oli lennujaamas mõrvatu puhul tegemist Pyongyangis sündinud mehega, kelle nimi oli passis Kim Chol – politsei lisab, et pass oli välja antud valenimega. The Korea Times meenutab, et aastal 2001 üritas Kim Jong-un siseneda valepassiga Jaapanisse, kuid tabati piiril, ning ilmselt lõikas sellele järgnenud meediakära ära tema võimaluse saada Põhja-Korea järgmiseks riigipeaks.

Kim Jong-nam aastal 2007 Hiinas. Ta elas Hiinas aastast 1995.

Paljude arvates tapeti Jong-nam seepärast, et Põhja-Korea liider nägi temas ohtu ja tema koha ülevõtjat, kui ta peaks ebaõnnestuma. Võib olla, et Hiina, mida peetakse Põhja-Korea suurimaks liitlaseks, tüdines diktaator Kim Jong-uni taltsutamatutest raketikatsetustest ja rahvusvaheliste inimõiguste mahatallamisest, ning hakkas silma heitma Jong-namile kui tema noorema venna võimalikule asendajale.

Asjatundjad ütlevad, et Jong-un võttis appi luure ja vabanes oma poolvennast, et säilitada võim. Teda kahtlustatakse umbes saja riigiametniku hukkamises alates 2011. aastast, mil ta võimule sai.

Samal ajal on Jong-nami surnukeha ikka veel Malaisia haiglas, mida ümbritseb kohalike ja rahvusvaheliste ajakirjanike summ, kes kõik loodavad vähimalegi infole, mis turvameeste kaitseringist võiks läbi murda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. February 2017, 13:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing