Iga neljas uus korter üürile

Üha rohkem kortereid ostetakse väljaüürimiseks.  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 22. veebruar 2017 kell 4:00

Kuigi pea iga kinnisvaraspetsialist on viimasel ajal tõdenud, et üha rohkem kortereid ostetakse väljaüürimiseks, ei tea keegi, kui palju täpselt. Äripäev uuris järele.

Selleks, et teada saada, kui paljud ettevõtted ostavad kortereid üüritulu teenimiseks, valis Äripäev kümme värskelt valminud või varsti valmivat uusarendust Tallinnas. Kortermajade müügistatistikast selgus, et juriidilised isikud olid ostnud 28% kõikidest korteritest. Kümne uusarenduse 791 korterist oli müüdud 582, millest eraisikud ostsid 426 ja juriidilised isikud 156. Kokku ostsid kortereid 98 ettevõtet, millest 45 on oma põhitegevuseks märkinud kinnisvaralt üüritulu teenimise. Samas oli rohkelt ka neid ettevõtteid, kes tegelevad kinnisvarainvesteeringutega muu põhitegevuse kõrvalt.

Puidutöösturid ja spordimehed

Üks ettevõte, kes tegeleb üüriäriga põhitegevuse kõrvalt, on Taritvo AS. Kui varem valmistas Taritvo puidust tarbe- ja dekoratiivesemeid, siis umbes aasta tagasi viidi tootmine tütarettevõttesse ja Taritvo juhtkond asus kätt proovima üüriäris. Nüüdseks on Soome juurtega omanikel Hannu Heino Tapio Törmälehtol ja Eija Heli Maarit Mattssonil kaks äripinda ning kolm korterit Pärnus, neli Tallinna kesklinnas Mardi Majade uusarenduses.

Mart Edur,, Eesti Spordiselts Põhjakotkas MTÜ juhatuse liige

Ma juba näen, et teil on väikene okas sees, kuid võite tulla iga hetk meie raamatupidamist kontrollima. Kuskil pole ühtegi eurot, mis niisama liiguks.

Ilmekas näide üüriäri populaarsusest on aga see, et käe on valgeks saanud isegi mittetulundusühing Eesti Spordiselts Põhjakotkas, mille juhatusse kuuluvad spordipedagoog Mart Edur, jahilaskur Urmas Saaliste ning vehkleja ja vehklemistreener Rein Kamarik. Seltsile kuulub mitu kinnistut Otepääl, Viljandis, Tartus, Pärnus, samuti on nende omad Merko ehitatud uusarenduse Tartu mnt 25 esimese korruse äripinnad.

Üüritulu täidab spordikooli eelarve

Urmas Saaliste Äripäeva küsimustele vastata ei soovinud, öeldes, et nad pole kinnisvarafirma. „Ma ei näe küll põhjust, miks meist midagi kirjutama peab. Oleme MTÜ ja me peame kuidagi endal elu sees hoidma,“ ütles ta.

Rohkem selgitas asja Mart Edur, kes kinnitas, et spordikooli vähese rahastatuse tõttu oli kunagi NSV ajal spordiseltsi Dünamo nime kandnud Põhjakotka MTÜ sunnitud Kadrioru spordibaasi maha müüma ja ostma äripinnad üüritulu teenimiseks. „Ostsime ametipinnad, sest neil on alati üürnikke. Sellest üüritulust tuleb meie spordikooli eelarve,“ rääkis Edur.

Tallinna kesklinnas asuvasse Mardi Majadesse on valimisse sattunud uusarendustest enim ettevõtete ostetud kortereid.  Foto: Andras Kralla

Mardi kurioosum

Enamikus vaatluse all olnud uusarendustes on vähemalt paar pinda, mis mõeldud äritegevuseks. Andmetest selgus aga, et äripindade arv jääb ettevõtete soetatud korterite arvule alla.

156ehk pea iga neljanda korteri on juriidilised isikud ostnud 582 korterist.

Kurioosseim näide on Tallinna kesklinnas asuv uusarendus Mardi Majad. Hoone otstarbeks on määratud 70% elu- ja 30% äriruumid, kuid hoonetes on tegelikke äripindu 9. Ülejäänud, umbes 23% ettenähtud äripindadest, on ettevõtetele müüdud korterid. Uusarenduse kodulehel seisab, et need korterid sobivadki juriidilistele isikutele, kes soovivad üüritulu teenida. Kokku on Mardi Majades müüdud 45 korterit 33 juriidilisele isikule, kellest 15 on märkinud oma põhitegevusalaks kinnisvara väljaüürimise.

Mardi Majade arendajaks oli ehitusettevõtjale Andres Kogerile kuulunud firma Arro Consulting OÜ, mis 2015. aasta lõpus oli kahjumis ja selle aasta jaanuari lõpus kustutati. Mardi Majades üürib teiste ettevõtete seas kortereid välja ka Majavara OÜ, mis kuulub samuti Andres Kogerile.

Veebruari keskpaigaks oli Urmas Sõõrumaale kuuluvas uusarenduses Rotermanni 14 ostnud rohkem pindasid ettevõtted kui eraisikud.   Foto: Andres Haabu

Ettevõtete ostetud korterid uusarendustes

Äripäev valis kümme uusarendust ­Tallinna linnaosades ja analüüsis müügistatistikat: kui palju kortereid on ostnud eraisikud, kui palju ettevõtted ja kui palju on müümata; kui paljud ette­võtted on põhitegevuseks märkinud üüriäri. Selgus, et pea iga neljanda müüdud korteri on ostnud ettevõtted või muud juriidilised isikud.

Hetkel kuum