Lätlaste Eestisse tooja: me ei soovita petta

Osa Läti ettevõtjatest on võtnud suuna Eestisse, et kodumaal maksudest kõrvale hoida.  Foto: Raul Mee
Marge Väikenurm • 15. märts 2017 kell 3:15

Läti ettevõtjatel Eestisse firmasid luua aitava usaldusühingu Uznemums Igaunija osanik Mihhail Šulkin tõrjub süüdistusi selles, et aitab lätlastel kodumaal makse vältida.

Mihhail Šulkin, maksunõustaja

Lätlasi, kes tahavad Eestis äri ajada, on vähe. Igas valdkonnas on tihe konkurents.

Maksunõu anda on lihtne – tarvis on luua kodulehekülg, et kliente ligi meelitada. Loomulikult sihtturule arusaadavas keeles. Nii leiab Uznemums Igaunija kodulehelt info läti ja vene keeles. Pealegi lihtsate otsingusõndega nagu „ettevõte Eestis“ tuleb lätlasele esimesena vasteks just Mihhail Šulkini firma koduleht.

Firmade asutamise äri Mustamäel

Pilk äriregistrile näitab, et Šulkin on Eestis seotud seitsme firmaga, millest enamik on Laki tänavale registreeritud – tegevusaladega andmetöötlusest kuni leivatoodete valmistamiseni.

Pealegi leiab Šulkini ettevõtlusajaloost nii sellest kui ka läinud aastast 13 firmat, mille juhatusse mees kuulus. Praegu on ettevõtted kolinud lätlaste nimele. Firma endale saamiseks tuleb lätlastel väidetavalt maksta 500 eurot. Kiire arvutus ütleb, et sel juhul teeniti nende müügilt 6500 eurot.

Šulkin kinnitas, et ei anna lätlastele maksude vältimiseks skeemisoovitusi. „Sellega ei ole ma üldse seotud,“ lausus ta.

Kohtumisest Šulkin keeldus. „Mul ei ole midagi kommenteerida. Lihtsalt ütlen, et teil on valeinfo.“

Šulkinit ei kõiguta ka see, kui mainida Läti telekanali videot, kus kirjeldab klientidele variante maksudest hoidumiseks. „Ma ei tea, millisest videost räägite,“ teatas ta. „Mind absoluutselt ei huvita see,“ kostis ta pakkumisele videot vaadata. „Ma tegelen täiesti teise asjaga, nii et ma ei ole kursis, millest räägite. Minu põhitegevus on seotud reklaamiteenuste pakkumisega.“

Vastab vaid küsimustele

Ometi on ta Uznemums Igaunija osanik ja teab, millega see tegeleb? „Jah, olen. Kui meie juurde lätlased tulevad, siis vastame nende küsimustele. Kui teil on infot, et oleme soovitanud petta, siis sellist asja ei ole,“ rääkis Šulkin.

Muu seas oli videos juttu, et kui Lätis elav lätlane töötab Eesti firmale, siis siinne maksuamet arvab, et ta tasub maksud oma koduriigis. Tegelikult ta seda ei tee. „Kui videol on selline olukord, siis järelikult vastasin konkreetsele küsimusele, kas toimib selline variant, kui lätlane Eesti firmas töötab. Vastasin inimese enda küsimusele. Me konsulteerime, kuidas Eestis äri vedada, keegi ei räägi skeemitamisest,“ kommenteeris Šulkin.

Kas tema annab klientidele nõu? „Ma ei tegele pidevalt firma asjadega. Seal on ka teised inimesed,“ ütles Šulkin ja lisas, et Uznemums Igaunija ei ole edukas. „Toob vähe käivet. Lätlasi, kes tahavad Eestis äri ajada, on vähe. Igas valdkonnas on tihe konkurents,“ põhjendas Šulkin.

Hetkel kuum