Äripäev • 30. märts 2017 kell 9:41

Valitsus toetas veoautode teekasutustasude kehtestamist

Algselt oli juttu, et teemaksu alla käiksid veokid, mille mass on 12 tonni või enam  Foto: Andres Haabu

Valitsus kiitis heaks veoautode teekasutustasu reguleeriva Liiklusseaduse muudatuseelnõu ja otsustas selle esitada riigikogule menetlemiseks.

Eelnõu näeb ette ajapõhise teekasutustasu kehtestamise avalikel teedel üle 3,5 tonnise täismassiga veoautole (N2- ja N3-kategooria).

Eelnõu kohaselt sõltub teekasutustasu määr veoauto ja selle haagise täismassi ja telgede arvu summast ning veoauto heitgaasiklassist. Kuna teekasutustasu määr sõltub ka veoauto heitgaasiklassist, on teekasutustasu rakendamise kaasnevaks mõjuks nihkumine vähem saastavate veoautode suunas.

Veoautole täismassiga 3,5-12 tonni on päevaseks tasumääraks eelnõu kohaselt kavas kehtestada 9 eurot ning aastaseks tasumääraks kuni 500 eurot. Üle 12 tonnise täismassiga veoauto on päevaseks tasumääraks kavas kehtestada 10-12 eurot ning aastaseks tasumääraks 600-1300 eurot. Lisaks aastasele ja päevasele tasumäärale on võimalik teekasutustasu õigus osta nädalaks, kuuks ja kvartaliks.

Riikliku järelevalvet teekasutustasu tasumise üle hakkavad tegema politsei- ja piirivalveamet ning maksu- ja tolliamet.

Eelnõu kohaselt rakendatakse veoautode teekasutustasu alates 1. jaanuarist 2018. aastast, teekasutustasust laekuvad tulud eraldatakse ettepaneku kohaselt transporditaristu hoiuks.

Hetkel kuum