Äripäev • 6. aprill 2017 kell 9:40

Savisaar: vastuseis ühistupangale on Keskerakonna pärast

Erki Savisaar ja tema erakonnakaaslasest majandusminister Kadri Simson.  Foto: Jaanus Lensment, Postimees/Scanpix

Riigikogu majanduskomisjoni aseesimehe Erki Savisaare sõnul võib peamine põhjus, miks täna veel ei ole Eestis ühtegi ühistupanka, olla selles, et ideega tuli esimesena välja Keskerakond, mis tähendab, et kohe tuli sellele ka vastuseis.

"Tõenäoliselt ei ole ka vähemtähtis asjaolu, et kuigi ühistupankade pakutav teenuste nimekiri on lühem, pakuvad nad üle maailma paremaid hoiuseintresse ning näitavad ära, mis finantsteenused tegelikult maksavad. Seega on nad suureks konkurentsiks siin domineerivatele ja dikteerivatele kommertspankadele," rääkis Savisaar ajalehele Pealinn. Ta lisas, et ühistuline ettevõtmine tuleb Eestile kasuks, näiteks ühistupank saaks eriti toetada väikeettevõtlust.

Eestis pole praegu ühtegi ühistulist panka, on vaid kommertspangad ning hoiulaenuühistud. "Hoiulaenuühistu ainukeseks funktsiooniks on laenude edasi laenamine. Pank saaks lisaks laenamisele tegelda ka muude finantstehingutega, näiteks saab avada konto, võtta krediitkaardi ning teha strateegilisi investeeringuid," vahendas Pealinn Savisaare mõtteid. Kommertspanga eesmärk on aga teenida maksimaalset kasumit. "Oluline erinevus on ka kommertspanga ja ühistulise panga otsustusprotsessis. Ühistupangas on kõigil üks häält sõltumata panusest. See tähendab, et otsused võetakse vastu koos ning üks suuraktsionär teisi suunata ei saa," ütles riigikogulane.

"Ühistupanga peamiseks ülesandeks on kogukonna toetamine, teenides samal ajal ka väikest kasumit. Peamised valdkonnad, kus kommertspankade kiire kasumisoov arengut pidurdab, ongi seotud kogukondlikke ettevõtmistega, põllumajandusega ning väikeettevõtlusega," rääkis Savisaar keskerakondlikule ajalehele Pealinn.

Hetkel kuum