Äripäev • 7. aprill 2017 kell 6:18

Putin: Süüria ründamine on agressioon suveräänse riigi vastu

Venemaa president Vladimir Putin  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa president Vladimir Putin peab USA rünnakut Süüria sõjalistele objektidele agressiooniks suveräänse riigi vastu, teatas täna hommikul Putini pressisekretär Dmitri Peskov.

„President Putin peab ameeriklaste lööke Süüriale agressiooniks suveräänse riigi vastu ning rahvusvaheliste normide rikkumiseks, seejuures valede ettekäänetega,“ vahendas uudisteagentuur TASS Peskovi sõnu.

Kremli pressisekretäri sõnul peab Venemaa president ameeriklaste rünnakut Süüriale katseks tõmmata tähelepanu paljudelt rahulikest elanikest inimohvritelt nende enda operatsioonil Iraagis. „Putin näeb rünnakutes Süüriale USA katset tõmmata tähelepanu neilt paljudelt tsiviilohvritelt Iraagis,“ ütlea Peskov.

Putin leiab, et ameeriklaste rünnak Süüriale kahjustab oluliselt Venemaa ja Ühendriikide suhteid, samuti takistab efektiivset võitlust terrorismi vastu, märkis Peskov. „Washingtoni samm kahjustab Vene-Ameerika suhteid, mis olid juba selletagi kehvad,“ rõhutas Putini pressisekretär.

„Aga põhiline on, nagu leiab Putin, et see samm ei lähenda meid lõppeesmärgile võitluses rahvusvahelise terrorismiga, vaid vastupidi, on tõsiseks takistuseks selle vastu võitluses rahvusvahelise koalitsiooni loomisel ja ülemaailmse kurja vastu võitluses, mida, muide, USA president Donald Trump kuulutas kui üht oma esmast ülesannet valimiskampaania ajal,“ teatas Peskov.

Venemaa parlamendisaadikud hoiatasid olukorra eskaleerumise eest.

„See tähendab Lähis-Idas olukorra uut eskaleerumist. Selline halvasti läbi mõeldud ja vastutustundetu tegevus ei aita kaasa globaalsele julgeolekule ja julgeolekule Lähis-Idas. Täiesti võimalik on, et tekivad uued sõjalised konfliktid ja et olemasolevad konfliktid ägenevad,“ ütles agentuurile RIA Novosti Andrei Krasov, riigiduuma kaitsekomisjoni juhi esimene asetäitja.

Venemaa parlamendi ülemkoja välisasjade komisjoni juht Konstantin Kossatšov kirjutas oma ajaveebis, et võimalus ühiseks koalitsiooniks võitluseks terrorismiga on nüüd surnud veel enne sündi. Tema sõnul oli rünnaku eesmärk kinnitada arvamust, et keemiarünnaku eest on vastutav Süüria president Bashar al-Assad. „Trumpi müüre kerkib järjest rohkem. Ja kui mõelda, et kõik algas nii hästi. Häbi,“ vahendas Wall Street Journal.

„Sellel sammul saavad olema kaugeleulatuvad tagajärjed. USA kistakse Süüria sõtta täie teadmise juures, et Venemaa toetab Süüria valitsust ja et seal on meie sõjaväelased,“ ütles parlamendisaadik Mihhail Jemeljanov, hoiatades sõjaliste kokkupõrgete eest USA ja Venemaa sõdurite vahel.

Bloomberg kirjutab, et kahe tuumariigi suhted on toimunu tõttu ootamatult pingestunud. Vastuseks tänaöisele rünnakule Süürias teatas Venemaa, et katkestas USAga kokkuleppe, mille kohaselt kummagi riigi sõjaväelastel oli Süüria õhuruumis lennates nn otseliin.

Venemaa välisministeerium teatas ametlikult, et peatab memorandumi, mis seni tagas Süüria õhuruumis lendavate lennukite turvalisuse. Samuti soovib Venemaa kokku kutsuda ÜRO Julgeolekunõukogu erakorralise istungi, et toimunut arutada. Venemaa välisministeeriumi hinnangul kasutas USA Süüria esmaspäevast keemiarünnakut vaid oma jõudemonstratsiooni ettekäändena.

Süüria on keemiarünnaku korraldamist eitanud ning Venemaa kaitseministeerium väidab, et selle korraldasid Süüria opositsioonilised mässulised.

Ehkki Pentagon hoiatas kavandatavast rünnakust Venemaa jõude ette, et viia nii Venemaa kui Süüria poolel ohvrite arv miinimumini, teatas Süüria armee, et raketirünnakus lennubaasile hukkus kuus inimest ja mitmed said viga ning et materiaalsed kaotused olid suured.

USA välisminister Rex Tillersonil on plaanis tuleval nädalal Moskva-visiidi ajal kohtuda Putiniga.

Hetkel kuum