Reformierakonda kuuluva endise rahandusministri ja praeguse riigikogu liikme Maris Lauri sõnul on praeguse valitsuse eelarvepoliitika vastutustundetu.
- Maris Lauri Foto: Raul Mee
"2018. aastaks planeeritakse 400 miljoni euro suurust eelarve puudujääki keskvalitsuses ehk riigieelarves. See on enam kui 2008. aastal, 2009. aastast rääkimata – siis hakati juba usinalt kärpima," kirjutas Lauri enda ajaveebis rahandusministeeriumi värsket majandusprognoosi kommenteerides.
"Kas on ikka arukas ajal, mil majandusolud on paranemas, sealjuures varemoodatust kiiremini, eelarvet ajada nii suurde puudujääki? Kus on siin vastutustundlikkus? Mina seda ei näe," märkis endine rahandusminister ja majandusanalüütik.
Lauri juhtis ka tähelepanu, et 2018. aasta prognoosis ootab riik tänavuse prognoosiga võrreldes 145 miljonit eurot rohkem, seejuures alkoholilt üle 100 miljoni ja kütuselt 33 miljonit. Ettevõtete tulumaksust tahab riik tulu saada 105 miljonit eurot rohkem.
"Jah, majandus kasvab ja sellega koos üldjuhul ka maksulaekumised, kuid need prognoosid on ulmelised, kajastades soovunelmaid või ohtu, milliseid maksutõuse meil veel oodata on. Ja neid on," märkis riigikogu liige.
Tema sõnul on selle valitsuse eelarvepoliitika vastutustundlikkusest kaugel. "Kurb. Sest Eesti üheks tunnuseks alates taasiseseisvumisest on olnud vastutustundlik eelarvepoliitika. Aga eks see valitsus muudab ja umbusaldab ju kõike, mida eelnevalt tehtud on, ka seda, mida ise on tehtud," kirjutas Reformierakonna poliitik.
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.