Äripäev • 21. aprill 2017 kell 7:32

Gorbatšov: Venemaa on valmis võimuvahetuseks

Mihhail Gorbatšov aastal 2014 oma raamatu "Pärast Kremlit" esitlusel.  Foto: Reuters/Scanpix

Nõukogude Liidu viimane president Mihhail Gorbatšov ütleb oma kirjutises ajakirjale Time, et Venemaa on valmis poliitiliseks konkurentsiks, mitmeparteilisuseks ja võimuvahetuseks.

„Olen veendunud: Venemaa edu on võimalik vaid inimestele toetudes, vaid demokraatlikul teel. Venemaa on küps poliitiliseks konkurentsiks, tegelikuks mitmeparteilisuseks, ausateks valimisteks, võimuvahetuseks,“ kirjutas ekspresident ja Nobeli rahupreemia laureaat ja lisas: „See tähendab Venemaa praeguses ajalooetapis presidendi erilist rolli ja vastutust.“

Ta märgib, et Vladimir Putin, saanud oma eelkäijalt päranduseks kriisis maa, suutis olukorra stabiliseerida, säilitada riikluse, algatada majanduskriisist väljumise protsessi ja tugevdada Venemaa rahvusvahelist positsiooni. Gorbatšov leiab, mõned autoritaarset laadi meetmed ja niinimetatud käsijuhtimine olid alguses õigustatud, kuid praegu „ei saa Venemaa siseprobleeme lahendada ilma suurte poliitiliste pööreteta riigi juhtimises“.

Eile avaldas Time iga-aastase nimekirja planeedi mõjukamatest inimestest. Reitingu „100 Most Influential People“ mõjukamate riigijuhtide seas oli ka Putin, lisaks talle veel USA president Donald Trump, Hiina president Xi Jinping, Suurbritannia peaminister Theresa May ning India peaminister Narendra Modi jt. Time palus Gorbatšovilt kommentaari Putini kohta.

Hetkel kuum