WHO: hepatiidihaigete surmade arv võrdne HIV omadega

Foto: Reuters/Scanpix
Mari Mets • 21. aprill 2017 kell 14:15

Erinevalt HIVst näitab suremus B- ja C-hepatiiti kasvutrendi, olles kasvanud 22% aastatel 2000-2014, vahendas AFP täna Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) teadet.

Hiljutises WHO uuringus hepatiidi kohta seisab, et hepatiit kujutab väga suurt ohtu rahvastiku tervisele ning selle levik vajab kohest sekkumist. Maailmas on hinnanguliselt 325 miljonit B- või C-hepatiidi haiget ja paljud neist ise ei teagi seda, mistõttu levib viirus kergesti.

WHO andmetel on vaid ca 20% C-hepatiidi põdejatest ja 9% B-hepatiidi põdejatest oma haigusest teadlikud. Kehva ligipääsu tõttu hepatiidi testimisele ja ravile on paljud inimesed üle maailma surmaga lõppeda võivate aeglase kuluga krooniliste maksahaiguste ja maksavähi riskigrupis.

Aastal 2015 suri maailmas hepatiiti 1,34 miljonit inimest, mis on samas suurusjärgus HIV ja tuberkuloosi surmadega. Nakatunud inimesel ei pruugi aastaid ühtegi hepatiidisümptomit ilmneda, kuid  ravimata B- ja C-hepatiit võivad põhjustada maksatsirroosi (maksupuudulikkuse sümptomite tekkimine, millele eelneb maksafibroos ehk maksakoe pöördumatu asendumine sidekoega - toim).

Euroopas probleem suur

Euroopa ja Vahemere idarannik on C-hepatiidi levikult praegu esirinnas, kus on WHO andmetel nakatunuid vastavalt 14 ja 15 miljonit. C-hepatiidi vastu pole vaktsiini ja haigus levib sageli narkomaanide seas, kes jagavad süstlaid. Eesti terviseamet registreeris mullu 237 uut C-hepatiiti nakatumist, enamikul juhtudel on nakatumisviis teadmata, sellele järgneb põhjusena ülekaalukalt narkomaania. Vähem on tuvastatud nakatumisi tätoveerimise, meditsiiniliste protseduuride, vereülekannete ja suguühete kaudu. Kokku on Eestis hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut. 

Kehavedelike kaudu leviva B-hepatiidi vastu on olemas vaktsiin, haigus levib peamiselt kolmandas maailmas. WHO andmetel on probleem kõige akuutsem Kagu-Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas, sh Hiinas ja Malaisias. Selles piirkonnas põeb B-hepatiiti hinnanguliselt 115 miljonit inimest, millele järgneb Aafrika ca 60 miljoni nakatunuga. 

WHO teeb aktiivset tööd kogu maailmas teadlikkuse tõstmiseks hepatiidi kohta, et ravida aastaks 2030 terveks ca 80% praegustest haigetest.

Eestlased otsivad abi Indiast

Tänane Äripäev kirjutab, kuidas Eesti hepatiidihaiged on leidnud nurgataguse tee Indiast C-hepatiidi vastaste odavate kooparavimite saamiseks, sest võrdväärsete ravimite hankimine Eestis on põrgulik teekond.

Uued tuhandeid eurosid maksvad C-hepatiidi ravimid moodustasid haigekassa mullusest 30 miljoni eurosest eelarveaugust 17%, kuid neid ravimeid antakse vaid nendele patsientidele, kel on pöördumatu tervisekahjustus juba käes. Paljud eestlased on leidnud alternatiivse lahenduse, hankides ravimeid Indiast, sest pöördumatu maksakahjustuseni ei taha keegi oodata.

Eestlaste jaoks on kujunenud Indiast taskukohaste ravimite hankimisel üheks võtmetegelaseks austraallane Greg Jefferys, kes on ise C-hepatiidist paranemise järel saatnud kahe aasta jooksul iga nädal postiga laiali mitukümmend ravimipakki üle maailma, sadakond sellist on jõudnud ka Eestisse.

Hetkel kuum