Pinevad valimised Prantsusmaal – Euroopa Keskpank hädaabiks valmis

Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 23. aprill 2017 kell 6:35

Euroopa ootab ärevalt täna Prantsusmaal toimuvate presidendivalimiste esimese vooru tulemusi, mis otsustavad, millised kaks kandidaati ennast üles seadnud üheteistkümnest jõuavad mai algul valimiste teise vooru.

Täna selgub, kas Euroopa populism, mis Hollandis ja Saksamaal on poliitilist jõudu mõnevõrra kaotanud, saab Prantsusmaalt uut hoogu. Peamisi kandidaate on neli, kel kõigil on väga erinevad programmid. Ja tulemusi on väga raske prognoosida, sest veel reedel ei teadnud ca 30% arvamusküsitlustes osalenutest, kas nad üldse valima lähevad ja veerandil valijatest ei olnud veel selget eelistust.

Halvimaks stsenaariumiks on peetud võimalust, et teise vooru pääsevad edasi äärmusparempoolse Rahvusrinde juht Marine Le Pen, kelle keskseid valimislubadusi on eurost lahkumine, ning kommunist Jean-Luc Melenchon, kes samuti tahab ümber vaadata Prantsusmaa Euroopa Liitu kuulumise tingimused ning viia riigi välja ka NATOst. Äsja ütles Melenchon valimisüritusel, et Prantsusmaa ei peaks Balti riikidele appi minema, kui neil jälle idanaabriga probleeme peaks tekkima.

Analüütikud on prognoosinud turgudel väga järske liikumisi, kui rakendub kõige mustem stsenaarium, mis võib nõuda Euroopa Keskpanga sekkumist. Üldiselt on turud olnud pigem stoilised, rehkendades, et teise vooru pääseb edasi euroopameelne tsentrist Emmanuel Macron

Keskpank vajadusel valmis sekkuma

„Euroopa Keskpank on võimalikes šokkideks vajadusel valmis,“ ütles Euroopa Keskpanga nõukogu liige Ignazio Visco laupäeval Washingtonis IMFi kevadkoosolekul. „Kui selline šokk peaks tekkima, on keskpangal kasutada instrumendid nagu likviidsuse suurendamine, vajadusel ka refinantseerimine. Ja arvestades, mis instrumendid meil nüüd kasutada on, on kiire sekkumine praegu väga lihtne,“ vahendas agentuur Bloomberg.

„Kui konkreetsete Prantsusmaa pankadega peaks probleem e tekkima, likviidsust silmas pidades, on Euroopa Keskpangal olemas instrumendid maksevõimeliste pankade abistamiseks likviidsusprobleemist üle saamiseks.“ Ütles Euroopa Keskpanga nõukogu liige Ewald Novotny. „On olemas erakorraline likviidsusabi, ELA. See on üks võimalus. Aga me ei eelda mingeid erilisi liikumisi.“

Euro löögi all

Marine Le Peni väga tugev toetus esimese voorus võib küsimärgi alla seada kogu rahaliidu tuleviku. Rahaliit sündis pooliku struktuuriga ja vajaks jätkuvaid reforme, kuid Marine Le Peni vaated ei lange siin teise peamist rolli etendava riigi Saksamaa vaadetega sugugi kokku. Marine Le Peni vastu tuli valimiste eel avaliku kirjaga välja ka hulk Nobeli majanduspreemia laureaate

Märtsis korraldatud Ifopi arvamusküsitluse järgi vastas 72% prantslastest, et soovivad rahaliidus jätkata. Valimispäeva eel pehmendas ka Le Pen veidi oma retoorikat, öeldes neljapäeval France 2 televisioonis, et vägisi ta eurost lahkumist prantslastele peale ei suru.  See otsustatakse referendumil. „Ma ei tee kunagi nii olulist valikut teie arvamust, teie nõusolekut küsimata,“ ütles Le Pen.

Valimisjaoskonnad on täna maapiirkondades avatud kella seitsmeni ja linnades kella kaheksani õhtul. Seejärel võib oodata esimesi prognoose. Prantsuse meedia on samas hoiatanud, et kuna rebimine on nii tasavägine, võivad esialgsed tulemused ka viibida.  

Prantsusmaa presidendivalimiste peamised teemad on olnud julgeolek ja võitlus terrorismiga ning  majandus. Viimase all kõrge tööpuudus, mis on Prantsusmaal taandunud väga visalt, tohutu suureks paisunud avalik sektor (57% SKPst) ning Prantsusmaa tootjate ja siseturu kaitse. Ka sisserände ja identiteedi teemad on olnud teravalt üleval.

Hetkel kuum