Mait Kraun • 26. aprill 2017 kell 19:44

Trumpi plaan: ajaloo suurimad maksukärped

Donald Trump  Foto: EPA

Valge Maja avalikustas täna õhtul Donald Trumpi majandusplaani, mille järgi oleks maksukärped „USA ajaloo suurimad“, vahendab CNBC.

Valge Maja majandusnõunik Gary Cohn ja rahandusminister Steven Mnuchin andsid plaanist ülevaate. Suuresti vastab see Trumpi varasemale ettepanekule, mille ta tegi kampaania ajal. Seal on puudu mõned tähtsad detailid.

Allpool on toodud maksuplaani tähtsamad punktid.

Plaani järgi vähendatakse tulumaksu astmeid seitsmelt kolmele – kõrgeim maksumäär on 35 protsenti, keskmine 25 protsenti ja kõige madalaim 10 protsenti. Ei ole veel teada, millistele sissetulekutele need kehtivad. Maksuvaba summa kahekordistub.Vähendatakse ettevõtte tulumaksu 35 protsendilt 15 protsendini.Maksusoodustustest loobutakse, erandid on kinnisvaralaenudega seotud intressid ja heategevus.Ettevõtted, mis hoiavad suuri summasid välismaal, saavad kasumid tuua USAsse ühekordset maksu makstes. Mnuchin ütles, et maksumäära ei ole veel paika pandud. „Valge Maja töötab koos Kongressiga, et maksumäär paika saada. See tuleb väga konkurentsivõimeline,“ ütles Mnuchin.Kinnisvaramaksust, mida tuntakse ka surmamaksu nime all, loobutakse. Cohn ütles, et see aitab erafirmasid ja USA farmereid. Kinnisvaramaksu analüüsimine näitab, et see mõjutab ainult väikest osa USA elanikest.Mnuchin ütles, et USAs hakkaks kehtima „territoriaalne“ maksusüsteem. Täpsemaid detaile ei ole teada, aga selline süsteem tähendab tavaliselt, et suuremat osa (või kõike) välismaal teenitud kasumist ei maksustata.Loobutakse ka alternatiivsest miinimummaksust ning 3,8 protsendini ulatuvatest Obamacare’i maksudest.

Mnuchin ei tahtnud vastata, kas maksuplaan suurendab eelarvedefitsiiti või mitte. Ta ütles, et maksude alandamise katab ära majanduskasv.

Ei ole veel selge, kas Kongress esitab maksureformi jaoks ka seaduseelnõu. Mnuchin tahab, et maksuplaan läheks läbi juba sel aastal.

Esindajatekoja spiiker Paul Ryan ütles, et Kongress ja Valge Maja teevad kokkuleppele jõudmiseks tihedat koostööd. „Meile on teada antud, mida nad teha tahavad, ja see ühtib sellega, mida meie tahame. Me näeme seda edasiminekuna,“ ütles Ryan.

Hetkel kuum