Sirje Rank • 3. mai 2017 kell 6:45

Trump ja Putin silusid suhteid

USA president Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin pidasid eile telefonivestluse, mis Valge Maja hinnangul oli väga hea vestlus.

Selle jooksul lepiti kokku, et püütakse teha tihedamat koostööd Süürias ning terrorismi vastases võitluses.

„President Trump ja president Putin olid ühel meelel, et kannatused Süürias on kestnud liiga kaua ning et kõik pooled peavad pingutama, et vägivallale lõpp teha,“ teatas Valge Maja kahe liidri telefonivestlusest tehtud kokkuvõttes. „Telefonivestlus oli väga hea ja selle jooksul räägiti muu hulgas turva- või de-eskaleerimise tsoonidest, et saavutada püsiv rahu humanitaarsetel ja paljudel teistel põhjustel,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Paistis, et pooled on üle saanud suhete pingestumisest, mille tekitas USA ootamatu raketirünnak vastuseks keemiarelva kasutusele Süürias. Suhete stabiliseerumine võib avada tee USA ja Venemaa suhete paranemisele ja laiemale koostööle, mida Trump oma valimiskampaanias lubas.

Trump ja Putin arutasid ka eelolevat kohtumist Saksamaal G20 tippkohtumisel, teatas Kreml.

Telefonivestluse positiivne toon oli kontrastis jäisele õhkkonnale, mis valitses samal päeval toimunud Vladimir Putini kohtumisel Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga, kus olid esil teravad erimeelsused nii Ukraina konfliktis kui muudel teemadel.

Trumpi võimalusi Venemaaga suhteid parandada piirab USA Kongress, mis toetab Venemaa suhtes pigem karmimat joont sekkumise eest USA valimisprotsessi, toetuse eest Süüria diktaatorile Bashar al-Assadile ning sekkumise eest Ukrainas.

Vabariiklastest senaatorid John McCain ja Lindsey Graham kutsusid teisipäeval oma kolleege üles astuma reaalseid samme Venemaa karistamiseks destabiliseeriva käitumise eest. „Praegu pole õige aeg Venemaale signaali saata, et kõik on unustatud ja andestatud,“ ütlesid McCain ja Graham ühises avalduses.

Trumpi ja Putini telefonivestluses lepiti kokku, et Trump saadab USA esindaja Venemaa toetatud kõnelustele Süüria tuleviku üle, mis toimuvad täna-homme Kasahstanis. Arutati ka väga ohtlikult pingestunud olukorda Korea poolsaarel.

Kremli teate järgi oli USA ja Venemaa liidri kolmas telefonikõne asjalik ja konstruktiivne.

Hetkel kuum