Ministeerium algatas järelevalve Tallinna liiklushanke üle

Järjekordselt hanke võitnud Signaal TM on paigaldanud ja hooldanud Tallinna liiklusmärke juba aastaid.  Foto: Raul Mee
Mari Mets • 11. mai 2017 kell 10:15

Küprosele varjunud omanikega firma Signaal TM võiduga lõppenud linna liikluskorraldusvahendite hanke üle algatas ministeerium järelevalve, et kontrollida hanke korraldamise õiguspärasust.

Järelevalvemenetluse algatas rahandusministeerium 9. mail ministeeriumisse laekunud märgukirja peale. Nimelt esitas hankel odavama pakkumise teinud, kuid siiski kaotajaks jäänud firma OÜ KiirWarren KL 4. mail ministeeriumile taotluse riikliku järelevalve teostamiseks.

KiirWarreni juht Kimmo Liivak ütles eelmisel nädalal Äripäevale, et kavatseb sellise eesmärgiga ministeeriumi poole pöörduda ning kui ka rahandusministeerium leiab, et linn võib hanke võitnud ASiga Signaal  hankelepingu sõlmida, siis jätkab Kiirwarren vaidlust.

"Menetluse tegemiseks seaduses kindlat tähtaega pole, kuid eesmärk on teha see mõistliku aja jooksul. Ministeerium on palunud hankijal ja hankel osalenutel esitada oma selgitused homseks, 12. maiks, teatas rahandusministeeriumi pressiesindaja Kristina Haavala. "Seejärel hindame esitatud selgitusi ning vajadusel esitame lisapäringuid, misjärel saame anda oma hinnangu," ütles ta.

Vältav ministeeriumi menetlus ei takista linnal sõlmimast lepingut hanke võitnud ASiga Signaal TM ega peata kuidagi hankemenetlust. Kuna aga hankel kaotajaks jäänud firma vaidlustas otsuse riigihangete vaidlustuskomisjonis, jäädes seal siiski kaotajaks, siis toimunud vaidlustusmenetluse tõttu pole lubatud sõlmida linnal lepingut võitjaga enne 17. maid. 

Kogu menetlust puudutav informatsioon on kuni menetluse lõpuni vaid asutusesiseseks kasutamiseks, viitas Haavala avaliku teabe seadusele.

Odavam pakkuja tõrjuti välja

Äripäev kirjutas eelmisel nädalal, et esimest korda lükkas Tallinna transpordiamet kõikide pealinna fooride ja liiklusmärkide üle 5 miljoni eurosel hankel mängust välja firma, kes tegi ameti hinnangul liiga odava pakkumise. 

Võitis juba aastaid Tallinnas samu teenuseid osutanud Küprose firmale Luce Invest Limited kuuluv AS Signaal TM, mida juhib viie aasta eest maanteeameti peadirektori asetäitja kohalt skandaalse suusareisi tõttu ametist lahkuma sunnitud Andri Tõnstein. Kaotas Kimmo Liivaku, Tiit Ploomi ja Peeter Seermaa firma OÜ KiirWarren.KL, kes on aastaid pakkunud samu teenuseid Tartus.

Pakkumisi sai esitada 18. jaanuarini, kandidaate kogunes vaid kaks, kuid neistki ühe hääletas komisjon sobimatuks. Pakkumisel kaotanud KiirWarren pöördus riigihangete vaidlustuskomisjoni. 

Rahandusministeeriumi juures asuv sõltumatu riigihangete vaidlustuskomisjon nõustus Tallinna transpordiameti põhjendusega ning leidis oma eelmisel kolmapäeval langetatud otsuses, et hankelt välja tõrjutud OÜ KiirWarren.KL pakkumus on liiga madala hinnaga ning firma ei suutnud veenda transpordiametit, et suudab lubatud hindadega lepingut viis aastat täita, kui amet KiirWarrenile arupärimisi tegi.

Hetkel kuum