Seeder ministrivangerdustest: kõik on võimalik

IRLi uus juht Helir-Valdor Seeder ja Kaia Iva.  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 13. mai 2017 kell 10:01

Äsja selgus IRLi suurkogul uue juhi hääletuse tulemus. Valituks osutus Helir-Valdor Seeder, kes ütles, et valitsuskriisi ta tekitada ei taha, kuid ministrite seas on kõiksugused muudatused võimalikud.

IRL valis täna suurkogul uue esimehe. Kaia Iva kogus 304 häält, Helir-Valdor Seederi poolt anti 322 häält.

"Luban erakonna esimehena seista erakonna kui terviku eest ning võtta mandaati väga tõsiselt," kommenteeris partei uueks juhiks valitud Seeder oma esimeses kõnes. "Peame minema üheskoos (pidades silmas teisi juhtorganitesse valituid - toim) edasi, et Eesti poliitikat mõjutada ja oma maailmavaadet ellu viia. Et Eesti oleks rohkem meie ja meie rohkem Eesti nägu."

Loomulikult ei jätka IRL tühjalt kohalt, rõhutas Seeder: "Meil on 9000 liiget ja peame neid puudutama-motiveerima."

Partei aseesimeesteks valiti Siim Kiisler, Viktoria Ladõnskaja ja Andres Metsoja. Tänasel suurkogul valiti ka IRLi revisjonikomisjon ja aukohus ning eestseisus.

Kokkutulnutele anti hääletamiseks 643 mandaati, tagastati 632.

Reitingut aitab tõsta sõnumi selgus

Seeder vastas ajakirjanike küsimuste peale, et tema eesmärk pole esimese asjana tekitada valitsuskriisi. "Soovime vaadata läbi oma poliitika, arutada kus me oleme ja siis minna edasi ka nende mõtetega, mis suurkogul kõlama jäid: me peame tegelema rohkem alalhoidliku poliitikaga ja olema valijatele ja avalikkusele selgema arusaamaga kui seni," rääkis Seeder.

Küsimuse peale, kas endine IRL esimees ja praegune kaitseminister Margus Tsahkna ja sotsiaalkaitseminister Kaia Iva jätkavad ministritena, vastas Seeder, et personaliküsimust arutab ta kõigepealt IRLi sees ja alles seejärel avalikkusega. "Kõik on võimalik, aga ettepanekud ja otsused teen enne teatavaks erakonna sees."

Paremalt poolt Kaia Iva, Helir-Valdor Seeder, Margus Tsahkna oma abikaasa Anna-Greta Tsahknaga ja Sven Sester  Foto: Andras Kralla

Seeder lisas, et IRLi väga madalat reitingut, milleks oli viimati 4%, annab tõsta erakonna poliitika sõnumi selgem väljaütlemine. "Arvan, et Eesti poliitmaastik vajab tugevat selget rahvuslikku erakonda ka EKRE kõrvale," ütles ta. Teiseks on IRLil vaja parandada erakonnasisest tööd.

Seederi sõnul oli tal Kaia Iva programmiga palju ühist, näiteks nägid mõlemad esimehe kandidaadid, et on vajalik ümber ehitada IRLi sisemine tööjaotus. Samuti pidasid mõlemad oluliseks IRLi poliitika selgemaks muutmist. "Võibolla polnud Iva oma väljaütlemistes nii otsekohene ja oli pisut tagasihoidlikum, mis puudutas konservatiivseid väärtusi, aga meie ühisosa oli väga suur. Kindlasti jätkame edukalt koostööd," ütles ta.

Rahandusminister ja IRLi liige Sven Sester erakonna suurkogul.  Foto: Andras Kralla

Sester: IRLil pole midagi häbeneda

Rahandusminister Sven Sester ütles IRLi üha hääbuva reitingu kohta, et muretsemiseks pole põhjust. „Arvan, et kui me ajame õiget asja – ja me olemegi õiget asja ajanud –, siis valija saab sellest aru,“ ütles ta. Tema sõnul on IRL teinud viimastel aastatel ära mitu asja, mida on lubanud, näiteks tasuta kõrgharidus, elatusabifondi loomine ja kolmanda lapse toetus. „See näitab valijatele, et kui nad meid valivad, siis me viime lubadused täide,“ ütles ta.

IRLi menu on Sesteri sõnul kukkunud peamiselt seepärast, et maksumuudatused saavad paraku ikka rohkem negatiivset tähelepanu, kuigi mõnikord polegi muudatuste taga midagi halba. „Kindlasti on üks olulisi märksõnu kommunikatsioon. Me peaks seda paremini tegema,“ ütles ta.

„IRLil pole midagi häbeneda,“ sõnas Sester. Küsimusele, miks Sester ise erakonna esimeheks kandideerida ei soovinud, vastas ta, et tal on rahandusministrina tööd niigi palju. Ta lisas, et mõlemad kandidaadid olnuks head variandid. „Meil on hea meeskond ning kompetentsed ja särasilmsed inimesed,“ ütles ta, lisades, et viimaste aastate jooksul on erakonnast kadunud kõik varasemad leerid ja partei on ühtsem kui kunagi varem.

IRL suurkogu täna Tallinna Tehnikaülikoolis  Foto: Andras Kralla
Tallinna Tehnikaülikoolis toimunud IRLi suurkogul valiti erakonna uueks esimeheks Helir-Valdor Seeder.  Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum