Vilja Kiisler • 18. mai 2017 kell 14:21

Farage Äripäevale: kui usud, siis võitle

Nigel Farage  Foto: Bloomberg

Brexiti eestvedajaid, homme Pärnu juhtimiskonverentsil üles astuv Briti poliitik Nigel Farage soovitab mõista, miks Brexit juhtus – ja hakata Euroopast teisiti mõtlema.

Mis seostub teile Eestiga, missugune Eesti teile paistab?

Ma olen Eestis varemgi käinud, külastasin Eestit referendumi ajal, kui te olite Euroopa Liidu liikmeks saamas. Ka olen ma Eestis käinud üheksakümnendatel aastatel äriasjus – ajal, mil ma veel poliitikas ei olnud. Nii et ma tean Eestit küll.

Eesti on pärast Nõukogude Liidust eraldumist suurepäraselt hakkama saanud. Iseseisvad riigid teevad ise seadusi ja saavutavad maailmas omi kokkuleppeid, ja teie teete seda paremini kui suurem osa Euroopa Liidu riike. Mõistan hästi Eesti lääne-orientatsiooni ja eemaldumist idast. Ma mõistan ka seda, mida Euroopa Liit tähendab Eesti iseseisvusele ja demokraatiale.

Olete end ajalukku kirjutanud seoses Brexitiga. Vaevalt on kahtlust, et Suurbritannia oma 64 miljoni elanikuga saabki üksi hakkama, kuid meil siin on vaid 1,3 miljonit inimest ja ühine piir Venemaaga. Missugust nõu te meile annate?

Ma saan tõepoolest täielikult aru, et geograafilise asukoha tõttu on Eestiga teine lugu. Aga vaadake Norrat – nemad on küll ka väikesed, kuid olnud iseseisva riigina ülimalt edukad!

Olete öelnud, et Trump on Euroopale lootuse märk. Mida see tähendab?

Ma arvan, et Trump usub ise vägagi rahvusriikide ideesse. Ta mõistab seda, et riigid tahavad omaenese identiteeti ja omaenese valitsust, aga siiski teha ka koostööd Euroopa Liiduga, ja see on kindlasti positiivne.

Missuguseks näete kujunevat USA ja Vene suhteid ja missuguseid järeldusi võiks sellest teha Eesti jaoks?

Trump on olnud rahulolematu NATOga ja NATO liikmesriikide panusega ja selles olen ma tema poolel. Ja ma usun kindlalt, et Euroopa Liit, mis praegu ehitab üles oma kaitsevõimet, peegeldab nii mõneski mõttes NATO ülesehitust. Aga ma usun ka, et kuigi Trump on NATO suhtes väga kriitiline, jäävad Ameerika Ühendriigid siiski NATOle vägagi pühendunuks.

Kuidas levitada oma sõnumit nii, et sellel oleks vahetu mõju?

Brexiti lugu on tähelepanuväärne ja ma räägin sellest homme pikemalt. Pikki aastaid oli Suurbritannia iseseisvuspüüe vähene ja mõjutu. Ma arvan aga, et nüüdseks on britid omaks võtnud idee, et nad tahavad küll naabritega koostööd teha, kuid mitte nendega ühte sulada. Ja see ongi ju lõpuks see, mida me tahame. Tänaseks seisab Brexit briti mõttemaailmas kindlal alusel. See saab päriselt teoks. Ma arvan, et Brexit on esimene samm, mis parandab Euroopa riikide koostööd, mis kujuneb, ma usun, igati positiivseks. Mitte ehk niivõrd teie jaoks, kuid eelkõige nende riikide jaoks, kes on olnud „klubi“ liikmed pikka aega.

Mida te soovitate liidrile, kelle ideed leiavad ühiskonnas tugevat vastuseisu?

Keskendumist ühele kindlale eesmärgile. (Naerab.) Kui sa usud millessegi, siis tuleb selle eest võidelda. Tuleb läbi mõelda oma sõnumid, eriti internetis – internet on paljutki muutnud. Aga äriliidritele ütleksin ma, et 80 protsenti maailmamajandusest on väljaspool Euroopa Liitu. Mõelge rohkem globaalselt ja mitte nii Euroopa-keskselt.

Kui palju on lubatud sellises võitluses valetada?

Brexit oli lõppude lõpuks võit senise aparaadi üle ja see saavutati loogiliste argumentidega. Inimesed tahavad elada demokraatias ja teha ise omi seadusi. Inimesed tahavad, et neil oleks rahvuslik identiteet. Ja ühtegi neist asjadest ei saa nad Euroopa Liidu osa olles.

Astute oma looga publiku ette Pärnu juhtimiskonverentsil. Miks peaksid juhid teid kuulama tulema, mis on teie sõnum?

Vaadake Brexitit. Saage aru, miks see juhtus – ja hakake Euroopa projektist mõtlema teisiti, kui te olete seda seni teinud.

Hetkel kuum