Kuidas pääseda investeerimiskelmi konksu otsast?

Kui oled investeerimiskelmi konksu otsa sattunud ja talle oma andmeid jaganud, tuleks viivitamatult pöörduda politseisse.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Kati Voomets • 19. mai 2017 kell 8:31

Majandusliku kindlustunde ja hoiuste mahu kasvu ajal soovivad inimesed agaramalt paigutada oma vaba raha, otsides selleks alternatiivseid võimalusi. See aga meelitab lisaks seaduslikele investeerimispakkujatele turule ka ebaausaid mängijaid, hoiatab Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht Kati Voomets.

Petiste eesmärk on võita inimese usaldus, lubades enneolematut tootlust ja kasutades võtteid, mis viitavad kelmusele. Voomets juhib tähelepanu hoiatavatele märkidele.

Ahvatlevad investeerimispakkumised telefoni teel

Viimasel ajal on Eestis levinud telefonikõned, milles tutvustatakse investeerimisvõimalusi ja lubatakse kiirelt suurt kasumit. Helistaja kasutab pealetükkivat tooni, mille eesmärk on panna klient tegema kohe ja kiiret investeerimisotsust. Tihti kasutab helistaja inimese usalduse võitmiseks välismaal registreeritud veebilehti ja viitab, et tegemist on pika ajalooga ettevõttega.

Kui müügikõne on edukas, küsitakse kliendilt pangakaardi ja isikut tõendava dokumendi andmeid. Ka võidakse küsida muud isiklikku infot või suunatakse klient ettevõtte veebilehele ise oma andmeid sisestama.

Kuidas käituda, kui saad sellise kõne?

1)    Esmalt tuleks teadvustada, et igasugune investeerimine on risk ja kasumi teenimine ei ole kunagi garanteeritud. Kindlasti ei ole mõistlik kõne ajal teha investeerimisotsust ja jagada isiklikke andmeid võhivõõrale.

2)    Võta aega ja uuri investeerimisfirma tausta: kas firmal on vajalik tegevusluba Eestis või mõnes teises riigis. Seda saab kontrollida finantsinspektsiooni kodulehelt. Tegevusloa puudumine on kindlasti ohu märk, mis võib viidata petuskeemile.

3)    Tuleks küsida konkreetse pakkuja veebilehe aadressi ja tutvuda investeerimispakkumise tingimustega. Tasuks guugeldada ka firma nime ja uurida, kas kellelgi on selle pakkujaga kogemusi.

4)    Kui pakkumine tundub mõistlik ja otsustad investeerida, tuleks kokkulepped fikseerida ka kirjalikult. Kui seda ei võimaldata, tuleks pigem jätta sellesse ettevõttesse investeerimata.

Sul on ülikeeruline oma raha tagasi saada

Kui juhtub, et inimene jagab investeerimiskõne ajal või järel oma kaardiandmeid, on tehinguid hiljem keeruline vaidlustada ja raha tagasi saada. Kaardiorganisatsioonid menetlevad selliseid vaidlusi ainult juhul, kui on kirjalik leping, kus on üheselt mõistetav kokkulepe, mille vastu teine pool on eksinud. Lisaks ei saa vaidlustada tehingut, mis puudutab investeerimisfirmade potentsiaalseid kasumilubadusi, kui need ei ole täitunud.

Mida on tähtis teada?

Enne oma andmete jagamist ja investeerimisotsuse tegemist tuleks hoolikalt mõelda, kas pakkuja on ikka usaldusväärne ning küsida vajadusel finantsnõu lähedastelt või tunnustatud ettevõtetelt.

Kui ikkagi oled sellise kelmuse ohvriks langenud ja oma andmed investeerimisfirmale edastanud, tuleks viivitamatult pöörduda politseisse.

Hetkel kuum