Sirje Rank • 22. mai 2017 kell 13:30

Maasikas: Brexiti kõnelused saavad alata

Euroopa Komisjon sai volitused Brexiti kõneluste alustamiseks.  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Liidu ministrid andsid täna, päev pärast seda, kui Suurbritannia ähvardas Euroopa Liidust lahkumise kõnelustelt üldse minema kõndida, Euroopa Komisjonile volitused nende kõneluste alustamiseks.

Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures ja Eesti-sisese Brexiti-töörühma juhi Matti Maasika sõnul on nüüd läbirääkimiste alustamiseks eeltingimused loodud ja alates homsest tuleb neid juhiseid ka rakendada. „Esmajärjekorras soovime tagada inimeste õigused ja leppida kokku rahalised kohustused,“ ütles Maasikas pressiteate vahendusel.

Just need rahalised kohustused on ELi ja Suurbritannia suhted piredaks ajanud. Isegi üks miljard naela kohustuste katteks maksta oleks suur summa, ütles Suurbritannia Brexiti minister David Davis intervjuus väljaandele Sunday Times.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker on öelnud, et Suurbritannial tuleks maksta ligi 50 miljardit naela, Luksemburgi peaministri Xavier Betteli sõnul 40-60 miljardit eurot, ajalehe Financial Times rehkenduse järgi aga kuni 100 miljardit eurot.

„See ei pea üksi nii paistma, et me võime kõnelustelt ka lahkuda, meil peab tõesti see võimalus olema,“ ütles Davis. „Praegustel tingimustel, kui see oleks vajalik, saaksime seda ka teha,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Davis prognoosib suhteliselt tormilisi kõnelusi. Ta ütles, et kavatseb tagasi lükata iga läbirääkimiste kava, mis nõuab esmalt lahkumisarve tasumist ning ELi kodanike õiguste ja Põhja-Iirimaa piiriküsimuste lahendamist, enne kui kõnelused tulevaste kaubandussuhete üle alata saavad. „Esimene argumentide kriis tuleb järjestuse üle,“ lubas Davis.

Tänane Euroopa Liidu Üldasjade nõukogu Brüsselis volitas Euroopa Komisjoni alustama läbirääkimisi Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise lepingu üle ning andis selleks läbirääkimisjuhised ehk mandaadi.

Selles on kirjas, et ülemkogu suuniste kohaselt peetakse läbirääkimisi kahes etapis. Esimeses etapis käsitletakse vaid Ühendkuningriigi väljaastumist EList ning tema vabastamist kõikidest ELi liikmelisusega kaasnevatest õigustest ja kohustustest. Kui selles on saavutatud piisav edu, võib ülemkogu anda nõusoleku alustada läbirääkimiste teist etappi ehk hakata pidama esialgseid ja ettevalmistavaid arutelusid tulevase suhte ja üleminekukokkulepete üle. Ühendkuningriigiga tulevaste suhete lepingu saab sõlmida alles siis, kui UKst on saanud kolmas riik.

Suurbritannia peaminister Theresa May lubas Suurbritannia kohustused katta, kuid seadis küsimärgi alla selle, kuidas Brüssel oma esialgsete hinnanguteni on jõudnud.

Läbirääkimisi loodetakse alustada peatselt pärast Ühendkuningriigi parlamendivalimisi ning esimene ülevaade läbirääkimiste käigust antakse liikmesriikidele juba juunikuisel üldasjade nõukogul ja ülemkogul. Euroopa Komisjoni poolt on pealäbirääkija endine komisjoni volinik ja prantsuse tipp-poliitik Michel Barnier.

Hetkel kuum