Äripäev • 25. mai 2017 kell 12:20

Ametnikud: Seedri kärpeplaan pole aktsepteeritav

Palgatõusu ärajätmine puudutaks ka politseinikuid.  Foto: Andres Haabu

IRLi uue juhi Helir-Valdor Seedri ettepanek jätta ära riigitöötajate palgakasv ei ole aktsepteeritav, teatas riigi- ja omavalitsuste töötajate ametiühingute liit (ROTAL).

ROTALi juhatuse esimehe Kalle Liivamäe sõnul töötavad riiklikult oluliste valdkondade töötajad häbiväärselt madala palga eest ning nende valdkondade jätkusuutlik areng on niigi pärsitud. "Riik peab tagama selle, et tema töötajad saaksid inimväärset palka, ent ametiühingujuht on sunnitud nentima, et paljud riigisektori ametikohad ei suuda seda tagada isegi koos planeeritud palgatõusuga," seisis pressiteates.

„Palgatõusu ärajätmine ei ole mingit pidi aktsepteeritav. Miks plaanitakse ära võtta see natukenegi, mis on riiklikult oluliste ametikohtade palgatõusuks eraldatud?“ küsis Liivamägi. „Paljudele ametitele on uusi töötajaid väga raske leida, sest esiteks on töötingimuse väga rasked ning teiseks, töötasu ei ole motiveeriv. Näiteks sotsiaaltöötajate, hooldajate, asenduskodude kasvatajate, tegevusjuhendajate töötasu on niigi tugevasti alla riigi keskmise.“

Turvaline peab olema

Liivamäe sõnul on uute katteallikate otsimine tekitanud äreva olukorra ning loodab, et valitsus ei lähe kevadel kokkulepitud õpetajate, kultuuritöötajate, siseriikliku julgeoleku ja sotsiaaltöötajate palgatõusu kallale.

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Helir-Valdor Seeder on kinnitamata andmetel pakkunud välja, et üks võimalus varem kokku lepitud maksupaketi muutmisest tekkiva puudujäägi katmiseks oleks ära jätta eelarvestrateegiasse pandud keskvalitsuse töötajate palgakasv ning kärpida keskvalitsuse majanduskulusid.

Teadaolevalt tegi Seeder ettepaneku, et riigieelarve strateegias aastateks 2018-2021 keskvalitsuse töötajaile ette nähtud 2,5 protsendi suuruse palgakasvu võiks ära jätta.

„Kogu Eesti rahvas ju tahab, et neil oleks siin turvaline elada, me eeldame, et meile on tagatud operatiivne abi mis iganes õnnetuse korral ning saaksime tarbida meile olulisi sotsiaalteenuseid,“ kommenteeris ametiühingujuht.

„Näiteks 2017. aastal said palgatõusu lisatasu tõstmise kaudu Ida-Virumaa piiri lähedal töötavad politseinikud ja Põhja-Eesti piirkonnas töötavad päästjad, ent teised mitte. Nii jätkates ei suuda riik leida vajalikke töötajaid oluliste funktsioonide täitmiseks, uusi töötajaid on väga raske leida.“

Ametiühingujuht on seisukohal, et valitsus peab leidma maksupaketis tehtavatele muudatustele uued katteallikad.

Kes kui palju palka saab?Palgatõusu vajavate valdkondade 2017. aasta miinimumtasud, ROTAL

• Politsei- ja piirivalveamet – politseinike miinimumpalk III astmel 975 € bruto• Päästeameti päästjad - I grupi komando miinimumpalk 619 €, II grupi komando 665 € ja III grupi komando 725 € bruto• Kultuuritöötajad – 930 € bruto• AS Hoolekandeteenused – miinimumpalk nooremtegevusjuhendajal 525 € (koos 25% öötöö lisatasuga), tegevusjuhendajal 618 € (koos 25% öötöö lisatasuga) ja vanemtegevusjuhendajal 656 € (nemad öötööd ei tee).

Hetkel kuum