Sirje Rank • 25. mai 2017 kell 16:23

Trump nõuab Euroopalt õiglast kaitsepanust

Nato peasekretär Jens Stoltenberg ja Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

Täna esimest korda Brüsselis Euroopa Liidu ja NATO liidritega kohtunud Donald Trump nõudis neilt oluliselt suuremat panust kaitsekulude katteks ega kinnitanud eraldi üle toetust NATO kollektiivkaitsele.

„Kaks protsenti on pelk miinimum, et seista vastu tänastele väga reaalsetele ja väga õelatele ohtudele,“ raius Trump.

Osutades Manchesteris värskelt 22 inimelu nõudnud terrorirünnakule, toonitas Trump, et ka NATO peab oma põhifookuse pöörama võitlusele terrorismiga. Samal ajal ollakse aga olukorras, kus 28 liikmesriigist tervelt 23 riiki ei ole ikka veel kaitsekulutusi kokku lepitud tasemele tõstnud.

„See ei ole inimeste ja USA maksumaksjate suhtes õiglane,“ ütles Trump, kõneldes NATO uue peakorteri avamisüritusel. „Paljud need riigid on varasemate aastate eest võlgu tohutu suured summad, mida nad ei ole neil möödunud aastatel maksnud,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Trump kõneles tseremoonial, mis mälestas 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid. See on seni ainus kord, kus NATO on käivitanud oma vastastikuse kaitse klausli. Trump joonis alla, et kui NATO liikmed oleksid oma kohustused täitnud, siis oleks alliansi käsutuses praegu 119 miljardit dollarit rohkem.

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles varem samal üritusel sõna võttes, et teised NATO liikmesriigid, sealhulgas Saksamaa, on lubanud kaitsekulutused aastaks 2024 nõutud tasemele viia. Ning et summa sisse tuleb arvestada ka muud kulutused, mis aitavad julgeolekut tõsta – need ei pea olema kitsalt kaitseotstarbelised kulud. Kahe protsendi saavutamiseks tuleks Saksamaal oma sõjaliste kulutuste eelarve peaaegu kahekordistada.

Trumpilt oodati täna eelkõige sõnaselget toetust NATO kollektiivkaitset sätestavale artikkel 5-le. Trump oli küll tagasi võtnud valimiskampaania ajal lausutud sõnad, et NATO on oma aja ära elanud, NATO julgeolekugarantiisid ei ole Trump aga üle kinnitanud. Seda sõnumit ei sisaldanud ka sõnavõtt tseremoonial. Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer ütles, et seda pole vajagi eraldi öelda, Trumpi osavõtt NATO riikide kohtumisest kinnitab juba ise aluslepingu kohustustest kinnipidamist. Kolmapäeval kinnitas ka USA välisminister Rex Tillerson, et loomulikult on artikkel viiel USA toetus.

Hetkel kuum