Väikeaktsionärid: Telia käitub küüniliselt

25. mai 2017, 08:06
Telia kontor Helsingis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170525/NEWS/170529814/AR/0/AR-170529814.jpg

Eesti Väikeaktsionäride Liit saatis Telia Company ja Telia Eesti juhtkonnale pöördumise, milles taunib Euroopa ühe suurima telekommunikatsiooniettevõtte kõrvalehiilimist oma kohustuste täitmisest endiste väikeaktsionäride ees.

Eesti Väikeaktsionäride Liidu hinnangul on kohatu, et hea mainega Rootsi ettevõte käsitleb Eestit arengumaana, kus võib käituda teiste standardite kohaselt võrreldes sellega, mida ettevõte ise avalikult deklareerib ja eelduslikult ka Rootsis järgib.

„Oleme Eesti meedia vahendusel piinlikkustundega jälginud Eesti Telekomi endiste väikeaktsionäride viimased seitse aastat kestnud kohtuteed, kus Euroopa üks suurimaid telekommunikatsiooniettevõtteid Telia Company AB keeldub tasumast õiglast hinda Eesti Telekomist välja tõrjutud 1563 väikeaktsionärile nende aktsiate eest ja rikub aktsionäride võrdse kohtlemise põhimõtet. Hoolimata möödunud aasta novembris jõustunud kohtuotsusest on ettevõte, kes rõhutab igal sammul oma vastutustundlikku käitumist ning on eetilise ja vastutustundliku käitumise eestkõneleja mitmetel konkurssidel, otsustanud otsust täielikult ignoreerida ja kasutab avalike andmete kohaselt Eesti üht suurimat advokaadibürood selleks, et leida täiendavaid ettekäändeid kohtuotsusega kindlaks määratud lisahüvitise väljamaksmise vältimiseks. On hämmastav, kuidas ennast vastustundliku ja seaduskuuleka ettevõttena esitlev rahvusvaheline kontsern, mille Eesti haru ainuüksi tänavu esimese kvartali kasum oli pea 22 miljonit eurot, ei soovi täita talle kohtuotsusega pandud kohustust kunagiste väikeaktsionäride ees, mis on viis korda väiksem kui esialgu nõutud," seisab liidu avalikus kirjas.

"Peale seitset aastat kestnud kohtuvaidlust kohtu poolt kindlaks määratud hüvitise väljamaksmisega tahtlik viivitamine on erakordselt taunimisväärne ning näitab Telia Company kui rahvusvahelise suurkorporatsiooni küüniliselt lugupidamatut suhtumist põhiõiguste, Eesti ja Euroopa õiguskorra ning Eesti Telekomi endiste väikeaktsionäride suhtes. Loodame, et vajalikud maksekorraldused on juba ette valmistatud ja on suurkorporatsiooni bürokraatiamasinas lihtsalt viimase tehnilise kinnituse ootuses. Sellises mastaabis ettevõtte puhul on see ainus aktsepteeritav põhjendus sellisele viivitamisele," kirjutab liit.

Telia esindaja jagas selgitusi

Eelmisel nädalal jagas Äripäeva artiklis selgitusi Telia emafirmat esindava Ellex Raidla partner Toomas Vaher.

Vaher rõhutas, et kohtumääruses on selgesõnaliselt kirjas, et rahalised nõuded Telia vastu on jäetud rahuldamata. „Kohus määras kindlaks õiglase hüvitise suuruse, jah, aga selle Soraineni büroo esitatud rahasumma väljamõistmise ja viiviste nõude jättis ju kohus rahuldamata,“ ütles ta ja lisas, et nad tegelevad sellega, et lahendada iga väikeaktsionäri ja Eesti Telekomi suuraktsionäri ehk Telia suhteid kohtuväliselt.

„Kohus ei mõistnud mingeid rahasummasid välja ja seetõttu ei järgne sellele kohtulahendile ka mingit sundtäitmist. Hüvitise nõuded, mis väikeaktsionäridel on, tulenevad mitte kohtulahendist, vaid aktsiate omaaegsest ülevõtmisest ja äriseadustikust,“ selgitas Vaher ja lisas, et kohus täpsustas õiglaseks peetava hüvitise suuruse aktsia kohta ülevõtmise aja seisuga.

Vaher ütles, et Soraineni büroo esitas nõude saada hüvitise kogusumma enda kontole ja seda ise jagama hakata, aga seda ei ole Telial põhimõtteliselt võimalik teha. „Telia ei saa suvaliselt maksta vahendaja kontole raha, kui ta peab lahendama need küsimused otse nende väikeaktsionäridega, kellelt ta omal ajal aktsiad üle võttis.“

Väikeaktsionäre esindav Soraineni büroo on aga teatanud, et pöördus asjaga uuesti kohtu poole.

Eesti Väikeaktsionäride Liit (EVAL) on loodud eesmärgiga seista väikeaktsionäri kui ettevõtte omaniku õiguste eest ja toetada aktsionäride võrdse kohtlemise põhimõtet. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. May 2017, 08:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing