Pille Ivask • 31. mai 2017 kell 13:17

Allikad: Trump loobub kliimaleppest

USA president Donald Trump G7 tippkohtumisel Itaalias  Foto: Scanpix/Reuters

Kaks USA president Donald Trumpi tegemistega kursis olevat inimest on kinnitanud uudistesaidile Axiom, et Trump on otsustanud Pariisi kliimaleppes osalemisest loobuda.

Trump, kes teadupärast on korduvalt eitanud kliima soojenemist, ei öelnud midagi kindlat ka G7 liidrite kohtumisel eelmisel nädalavahetusel. Ta ütles vaid, et vajab veel mõtlemiseks aega ning otsustab uuel ehk sel nädalal.

Trump säutsus äsja Twitteri vahendusel, et annab oma otsusest ametlikult teada lähipäevil. Allikate sõnul on president aga oma otsuse juba teinud ning seda leppest lahkumise kasuks. 

I will be announcing my decision on the Paris Accord over the next few days. MAKE AMERICA GREAT AGAIN!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 31, 2017

Varasemalt on teada, et mitmed suurettevõtted on Trumpi survestanud kliimaleppes siiski osalema. Nendeks on teiste seas nii naftatootjad Exxon Mobil kui Chevron. Nimetatud kahe ettevõtte peamine kasu leppest seisneb selles, et viimane promob rohkem maagaasi kasutuselevõttu ning seda naftakompaniid teadupärast ka toodavad. Samuti tähendaks kliimaleppes osalemine, et USAl on olemas koht läbirääkimiste laua taga. 

Kui Trump tõepoolest otsustaks kliimaleppest lahkuda, oleks lisaks USAle veel Süüria ning Nicaragua ainsad, kes leppes ei osale. Praeguse seisuga on kliimaleppele alla kirjutanud 195 riiki.

Hetkel kuum