Eliisa Matsalu • 1. juuni 2017 kell 14:49

Palo: ettevõtjad teevad lobitööd

Urve Palo  Foto: Andras Kralla

Ettevõtlusorganisatsioonid teevad maksupaketti kritiseerides lobitööd ega võta arvesse, et tegelikult teeb valitsus neile palju head, arvab ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Kuigi veel eile lootsid kõik osapooled, et valitsus jõuab maksuküsimustes kokkuleppele, pidid erakondade esimehed eile keskööl arutelu edasi lükkama. IRL esimees Helir-Valdor Seeder avaldas lootust, et ehk jõutakse kokkuleppeni täna õhtul, ent kindlat lubadust ei söandanud ta anda.

Maksupaketi üle on tõusnud pinev arutelu. Eile saatis 21 organisatsiooni riigikogule ühisavalduse, milles soovitasid loobuda kõikidest planeeritavatest maksumuudatustest, kuna need halvavat kõiki ettevõtlussektoreid.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo arvates on ühisavaldus üsna poliitiline ja pigem huvigruppide lobitöö kui tõeline mure Eesti majanduse halvamise üle. „Ma olen hämmingus, et kui ma ettevõtjatega konkreetselt räägin, siis mitte ükski neist ei too välja kindlat maksu, mis majandust halvaks, sest targad inimesed saavad aru, et ükski neist ei tee seda,“ ütles ta. „Valitsusele on etteheidetud heitlikust ja selle üle ma imestan,“ lisas Palo. Nimelt räägiti tema sõnul valitsusele aastaid, et nad oleksid paindlikumad ja prooviksin erinevaid lähenemisesse, ent nüüd kui valitsus ongi paindlikum olnud, on seda neile ette heidetud. „Ma tahaks kuulda kedagi, kes ütleks, et need maksumuudatused halvavad Eestit. See oleks huvitav debatt,“ ütles ta.

Palo lisas, et ettevõtjate survestamine lõpeb siis, kui seadused on lõpuks vastu võetud. Samuti on Palo sõnul praegu ära unustatud, et tegelikult on valitsus ettevõtjate jaoks palju ära teinud. Näiteks jääb ära diislikütuse aktsiisitõus ja autode registreerimismaks. Palo lisas, et koalitsiooniläbirääkimistel ütlesid neile ka kõik kolm ettevõtjate esindajat, et valitsus võtaks midagi ette madalapalgaliste olukorra parandamiseks. „Me tahame valitsuses teha rohkem sihitud asju, mitte midagi üldist. Rikkad riigid teevad läbimõeldud asju, sest turg ei pane kõike ise paika, vaid seda on vaja eest vedada,“ rääkis Palo.

Lõpusirgel

IRL esimees Helir-Valdor Seeder ütles eile hommikul, et on optimist ja loodab endiselt, et selle nädala jooksul jõutakse lõplike kokkulepeteni. Koalitsioonipartnerid arutasid eile endiselt selle üle, kust leida katteallikaid maksude katteks, mis ära jäetakse. Üheks selliseks maksuks on panditulumaks.

Seeder märkis, et on alati öelnud, et kuigi panditulumaks jääb ära, ei tohi tulu maksuvabalt Eestist välja viia. „Me ei taha teha selleks kehtestada uut maksu, vaid tahame vaadata, kas on võimalik seadusandlust täpsustada nii, et maksuametil oleks võimalik olukordi paremini tõlgendada ja terad sõkaldest eraldada – mis on kasumi võtmine, laenu andmine või dividendide maksmine,“ selgitas ta. „On olemas teatud võimalused, mida püüame lahendada,“ lisas ta. Kas kokkulepeteni jõuti ja millised need olid, lehe trükkimineku ajaks veel teada polnud.

Hetkel kuum