Tasuta rahast loobus 20 000 eestlast

Kokku oli võimalus riigilt maksutagastust taotleda 100 000 inimesel, tõdes Maksu-ja Tolliameti maksude osakonna juht Evelyn Liivamägi.  Foto: Andras Kralla / Äripäev
Urmo Andressoo • 2. juuni 2017 kell 10:54

Pea 20 000 inimest jättis taotlemata madalapalgaliste maksutagastust, mis tähendas riigi rahakotile 13 miljoni eurost säästu.

Peamiseks põhjuseks, miks inimesed taotlusi ei esitanud, pidas Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi seda, et inimesed otsustasid väga väikestest tagasimaksest loobuda. "Kindlasti ka see, kui inimene teadis, et tema 2016. aasta tulu oli tegelikult suurem kui deklareeritud tulu," sõnas ta. Selle avastamisel nõuab Maksuamet välja makstud toetuse inimeselt tagasi.

Eesti Maksumaksjate Liidu juht Lasse Lehis arvas, et laekumata jäänud taotluste taga võib olla mitmeid põhjuseid. "Võis olla  ümbrikupalgaga või muude varjatud tuludega vahelejäämise hirm," arvas ta. Lehise sõnul võisid palju inimesi jääda ka infosulgu, seetõttu, et nad ei kasuta e-maksuameti teenuseid ega pole pidanud varem tuludeklaratsioone esitama. "Usun, et siia sihtgruppi kuuluvad inimesed, kes ei oska eesti keelt või ei ole arvutiasjanduses eriti osavad," möönis ta.

Seda, et inimesed oleksid taotluse esitamata jätnud teadmatusest, Liivamägi sõnul nad täheldanud ei ole. "Kasutasime teavitamiseks nii ajakirjandust kui ka saatsime e-kirju taotluste tingimustele vastavatele inimestele otse, et nad teaksid kus ja kuidas e-maksuametis/e-toillis toetust taotleda," selgitas Liivamägi. "Seega võib teavitustööd pidada piisavaks," lisas ta.

Viiendik ütles ära

"Kokku taotluse madalapalgaliste tagasimakset ca 80 000 (inimest - toim), kellele on välja makstud 26,8 miljonit eurot," avaldas Liivamägi, nimetades laekunud taotluste arvu ootuspäraseks.

Ta möönis, et 2015. aasta andmete põhjal võis eeldada, et laekub mõnevõrra rohkem taotlusi, kuid ühtlasi tõdes, et aastaga on inimeste tulud muutunud. Kindlasti on Liivamägi sõnul ka inimesi, kes oleks võinud küll taotluse esitada, kuid jätsid selle teadlikult tegemata.

Kokkuvõttes õnnestus Liivamägi sõnul kogu protesess suuremate tõrgeteta. "Tänaseks on tagasimaksed ka inimeste pangakontodele jõudnud. Selle alusel võib projekti õnnestunuks pidada," kommenteeris ta.

IRLi algatus

Madalapalgaliste maksutagastus on 2015. aastal IRLi eestvedamisel vastu võetud meede, mille eesmärk oli parandada vähemkindlustatud inimeste elujärge. Maksutagastust said taotleda üle 18-aastased Eesti residendid, kelle aastane tulu jäi alla 7817 euro ning kes töötasid järjest vähemalt kuu pikkuse perioodi täistööajaga.

Tulevast aastast asendub madalapalgaliste maksutagastus 500-eurose maksuvaba tuluga, mida hakkavad saama kõik inimesed, kelle sissetulek jääb alla 1200 euro kuus.

Hetkel kuum