Kliimaleppe pooldajad lähevad edasi ilma Trumpita

Meeleavaldus Berliinis USA valitsuse otsuse peale Pariisi kliimaleppest lahti öelda  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 3. juuni 2017 kell 18:20

Üle 100 USA ettevõtja, 80 ülikooli juhi ning vähemalt 187 USA linna linnapead ja kaheksa osariigi kubernerid on asunud algatuse taha, mis plaanib ÜRO-le esitada oma plaanid kliima soojenemist põhjustavate heitmete vähendamiseks, hoolimata USA presidendi Donald Trumpi otsusest USA allkiri Pariisi kliimaleppelt tagasi võtta.

„Kliimamuutused on reaalsed. Tööstusel tuleb nüüd ise juhtroll võtta ja mitte valitsusest sõltuda,“ ütles USA energeetikahiiu General Motorsi juht Jeffrey Immelt Twitteri vahendusel.

Vastuseks Trumpi õigustusele, et oma otsusega seab ta selliste linnade nagu Youngstowni, Detroiti ja Pittsburghi huvid Pariisi huvidest kõrgemale, ütles Pittsburghi linnapea, et taolist abi ei vajata ja et linn kavatseb Pariisi lepingus seatud eesmärkidest ikkagi kinni pidada. „Ma kinnitan teile, et me järgime Pariisi kokkuleppe suuniseid meie inimeste, meie majanduse ja meie tuleviku huvides,“ ütles linnapea Bill Peduto agentuuri Bloomberg vahendusel.

Ajaleht Financial Times tsiteeris kliimaalgatust koordineeriva endise New Yorgi linnapea Michael Bloombergi sõnu, et Ameerika kodanikud ei ole Pariisi leppest lahti öelnud. Miljardäri fond on ühtlasi valmis eraldama 15 miljonit dollarit, et aidata korvata USA panuse vähenemist ÜRO kliimasekretariaadile, kui riik lepingust lahkub.

Uuel nädalal oodatakse algatusega liituma veelgi osariike. Eesmärk on üritada president Barack Obama ajal Pariisi leppes USA-le võetud eesmärgid kasvõi osaliselt ikkagi täita. 

USA firmad jätkavad rohelisel kursil

Väga paljud USA suurfirmade esindajad väljendasid Trumpi otsuse peale sügavat pettumust ning Tesla Motors Corpi juht Elon Musk ning Walt Disney Co tegevjuht Bob Iger lahkusid Trumpi nõustavast äriliidrite foorumist. Ka BlackRocki tegevjuht Laurence D. Fink ütles, et ei ole Trumpi otsusega nõus, kuid jäi siiski äriliidrite foorumi juhi kohale edasi. „Jätkan selle foorumi juhina seni, kuni ma usun, et on potentsiaali positiivset mõju avaldada,“ ütles ta.

USA on olnud maailma suurim kliima soojenemist põhjustavate heitmete õhku paiskaja üle sajandi, Hiinast sai suurim saastaja 2007. aastal, kirjutas New York Times

Hiina püüab ümber orienteeruda puhtamatele tehnoloogiatele, ehkki söeenergia katab jätkuvalt kaks kolmandikku energiatarbest. Suuremaks muudatuste kannustajaks kui Pariisi leping on hiinlaste kasvav rahulolematus õhu halva kvaliteediga.

Alates 2012. aastast on Hiina olnud maailmas enim rohelisele energiale panustav riik. Läinud aastal investeeriti Hiinas taastuvatest allikatest toodetud energiavõimsustesse 88 miljardit dollarit, mis on kolmandik taastuvenergia investeeringutest maailmas. Agentuuri Bloomberg andmeil investeeriti Hiinas selle aasta esimeses kvartalis puhta energia projektidesse 17,9 miljardit dollarilt, võrreldes 4,1 miljardi dollariga Jaapanis ja 9,4 miljardi dollariga USAs.

Mitmed USA ettevõtjad kinnitasid, et jätkavad hoolimata Washingtoni kannapöördest oma rohelisi algatusi.

„Meie usume, et kliimamuutused on  reaalsed, ja hoiame väga tugevalt kinni eesmärgist kasvuhoonegaaside emissiooni vähendada,“ ütles USA autotootja Fordi juhatuse esimees Bill Ford. Facebooki juht Mark Zuckerberg teatas, et Facebook jääb oma plaani juurde katta kõigi oma uute andmekeskuste energiatarve 100% rohelisest energiast. Sarnases toonis avaldused tulid Twitteri, Google’i, Microsofti ja EBay juhtidelt. Mitmed neist firmadest Koos Apple’i, Amazoni ja WalMartiga on suurimad rohelise energia ostjad.

Ka teksaste tootja Levi Strauss & Co juht Chip Bergh ei varjanud oma pettumust. „Pariisi kliimaleppest lahkumine asetab meid ja teisi USA firmasid väga ebasoodsasse seisu,“ ütles Bergh. „Jätkame tehnoloogiliste uuenduste otsimist, mis aitaksid vähendada rõivatööstuse negatiivset mõju keskkonnale," ütles ta. 

Suured kütusehiiud Exxon Mobile, ConocoPhillips ja BP kordasid veel enne Trumpi otsuse avalikustamist oma poolehoidu kliimaleppele, et säilitada USA-le koht laua ääres, kus seda globaalset protsessi suunatakse.

Kingitus Hiinale

Poliitilised liidrid eesotsas Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga kordasid Trumpi otsuse järel oma toetust kliimalepingule. Hiinal oli aga võimalus lõppeval nädalal toimunud tippkohtumisel Euroopa Liiduga kinnitada oma valmisolekut USAst vabaks jääv liidrisärk endale selga tõmmata. Euroopa Liidu Ülemkogu presidendi Donald Tuski sõnul minnakse edasi hoolimata sellest, kas USA tuleb kaasa või ei.

Trumpi ettepanek kliimalepe uuesti kõnelusteks lahti võtta toetust ei leidnud. Merkel, Macron ja Itaalia peaminister Sergio Mattarella teatasid ühisavalduses, et Pariisi kliimalepe on pöördumatu ning uuesti seda läbirääkimisteks ei avata.

USA endine kaitseminister Leon Panetta avaldas kahetsust, et Trumpi NATO peakorteris peetud kõne koos otsusega Pariisi kliimalepingust lahkuda on mõlemad märgid USA taandumisest 70 aastat väldanud globaalse liidri rollist. „“Ameerika huvid kõigepealt“ poliitika ohustab meie strateegilisi huvisid ning õõnestab meie moraalset kaalu maailmas,“ tsiteeris Panettat agentuur Bloomberg.

Hetkel kuum