Äripäev • 17. juuni 2017 kell 12:14

EL plaanib hakata drooniliiklust reguleerima

Droon.  Foto: Andres Haabu

Euroopa Liidu õhuliikluse spetsialistid avaldasid reedel kava, mille järgi võiks hakata alates 2019. aastast reguleerima mehitamata õhusõidukite ehk droonide lennutamist madallennu aladel. Kavaga tahetakse luua tugev drooniteenuste turg.

Euroopa Komisjoni transpordivolinik Violeta Bulc teatas, et Euroopa Liit peab juhtima turvalise drooniteenuste turu loomist ja see võiks olemas olla 2019. aastaks. “Selleks, et see turg õitseks, peab Euroopa Liit õige raamistiku arendamiseks võtma maailmas liidrirolli,” ütles Bulc.

Avaliku ja erasektori koostöös loodud plaan ei ole praegu siduv, kuid selle põhjal hakkab komisjon seadust koostama, kirjutab väljaanne Euractiv. Kava järgi tahetakse teha "U-Space" ehk U-ruum - mis tähistab kõiki tegevusi ja teenuseid, mis toimuvad madallennu alas - turvaliseks, automaatseks ja operatiivseks. Tehtud on ettepanek luua kõikidele droonidele kohustuslik elektrooniline register, samuti peaks igal masinal olema e-tunnus ja geotarastus (geofencing) või tuleks taevasse luua virtuaalsed geograafilised piirid.

Teises faasis peaks seadus muutma drooniliikluse sarnaseks lennuliiklusega, mis tähendab, et droonide juhtijad küsivad lennuluba ja saavad nõusoleku õhkutõusmiseks, samuti peaksid neil olema sarnased liidesed jälgimiseks ja muudeks protseduurideks.

Euroopa Lennuohutusamet (EASA) teeb koostööd ELi liikmesriikide ja valdkonna huvigruppidega, et luua droonidele liiduülesed turvareeglid, sealhulgas lennuohutuse baasdokument, teatas Euroopa Komisjon. Oodatakse, et Euroopa Parlament ja liikmesriikide valitsused võtavad regulatsiooni kasutusele lähikuudel.

Euroopa lennufirmade piloodid, helikopterite operaatorid ja lennuliiklusjuhid kannustasid eelmisel aastal Euroopa Komisjoni, et see looks droonidele liiduülese regulatsioonide raamistiku. Samuti sooviti piiranguid sellele, kus tohib droone lennutada ja kui kõrgel. Tavaliselt lendavad droonid kuni 150 meetri kõrgusel.

Hetkel kuum