Mait Kraun • 23. juuni 2017 kell 11:15

Jack Ma: tehnoloogia areng võib kaasa tuua maailmasõja

Jack Ma.  Foto: EPA

Hiina miljardär Jack Ma usub, et kolmas tehnoloogiarevolutsioon võib endaga kaasa tuua ka kolmanda maailmasõja, vahendab CNBC.

Hiina e-kaubandushiiu Alibaba asutaja Jack Ma veetis eelmisel aastal 800 tundi mööda maailma ringi reisides. 2017. aastal tahab ta reisida kokku 1000 tundi – peamiselt räägib ta esinemistel oma e-kaubandusärist, globaliseerumisest ja tehisintellektist.

Miljardärist ärimees andis sellel nädalal CNBC-le Gateway 17 konverentsil nendel teemadel ka intervjuu. Allpool on välja toodud tähtsamad palad sellest intervjuust.

Maailma suurimad börsifirmad: Apple, Alphabet ja Amazon –, on muutunud nii domineerivaks, et mitmete kriitikute sõnul on nendest saanud lausa monopolid.

 Jack Ma,  Hiina suurärimees, internetipoodide keti Alibaba Group asutaja ja juhatuse esimees

Kõige parem viis töökohti luua on aidata väikefirmadel müüa oma kohalikke tooteid enda platvormil.

Suurfirmade mõju hoopis vähenemas

Ma aga ütles, et suurte ettevõtete mõjuvõim on vähenemas, sest järjest enam on väikseid ärisid, kes suudavad internetti enda kasuks pöörata. „Varem oli suurus ärimudeli jaoks väga tähtis,“ ütles Ma. „Tulevikus on tähtis aga personaliseeritus ja kliendi kõigi vajadustega eraldi arvestamine.“

Jack Ma kohtus jaanuaris ka USA presidendi Donald Trumpiga, kus ta ütles, et Alibaba plaanib toetada miljoni töökoha loomist USAsse, seda järgmise viie aasta jooksul. Peamine moodus on väikefirmade müügile kaasaaitamine.

„Kõige parem viis töökohti luua on aidata väikefirmadel müüa oma kohalikke tooteid enda platvormil,“ ütles Ma. „Me peame ennast ette valmistama, sest järgmised 30 aastat saavad olema valulised.“

Nimelt on Hiina ja USA suhted viimasel ajal järsult teravnenud, sest kummagi riigi poliitilised ja majanduslikud huvid on järjest rohkem vastuolus.

„Meil ei saa olla enam nii suur kaubanduse puudujääk ja töökohtade üleviimine välismaale,“ kirjutas Trump enne Hiina presidendi Xi Jinpingiga kokkusaamist Twitteris. „Ühendriikide ettevõtted peavad olema valmis alternatiivseteks teedeks.“

 Jack Ma

Katust tuleb siis parandada, kui selles ei ole veel ühtegi auku.

Hiinlased ostavad ameeriklaste tooteid

Ma aga ütles, et Trumpi plaan „teha Ameerikas palju rohkem tooteid“ võib hästi mõjuda just Hiina keskklassile. Ta tõi välja, et nädalavahetusel müüs Alibaba 15 minuti jooksul 2 miljonit USAs toodetud huulepulka.

Ma ütles, et tehisintellekti ja globaliseerumisega seoses on praegu tekkimas palju uusi võimalusi, aga ka riske. Need on kaks teemat, millel Hiina ettevõtja oma tähelepanu hoiab.

„See on ka põhjus, miks ma reisin. Ma räägin valitsusjuhtidega ning ärgitan neid kiiresti tegutsema. Kui nad kiiresti ei tegutse, siis võib neil olla tulevikus palju probleeme,“ ütles Ma. „Kui sa näed, et miski on tulemas, siis peab selleks kohe hakkama ette valmistuma. Katust tuleb siis parandada, kui selles ei ole veel ühtegi auku.“

Ma ütles, et tehisintellekt võimaldab inimestel teha vähem tööd ning reisida rohkem. „Ma arvan, et 30 aasta pärast töötavad inimesed igapäevaselt vaid neli tundi päevas ja võib-olla ka neli päeva nädalas,“ ütles Ma. „Minu vanaisa töötas põllul iga päev 16 tundi ja ta arvas, et ta on hõivatud. Meie teeme tööd nädalas viis päeva ja iga päev 8 tundi. Me arvame ka, et oleme hõivatud.“

Tehnoloogiarevolutsioon võib tuua maailmasõja

Ta hoiatas, et andmete ja automatiseerimise revolutsioon võib töö olemust drastiliselt muuta. Selleks, et taoliste muutustega toime tulla, peab tegemas raskeid otsuseid.

„Esimene tehnoloogiarevolutsioon tekitas Esimese maailmasõja. Teine tehnoloogiarevolutsioon tekitas Teise maailmasõja. See on kolmas tehnoloogiarevolutsioon.“

Masinõpe ja tehisintellekt hakkavad töökohtade arvu kiiresti vähendama. „Kolmas tehnoloogiarevolutsioon võib põhjustada kolmanda maailmasõja,“ ütles ta.

Ta lisas, et maailma juhid peaksid juba praegu haridussüsteemi üle vaatama ning ümber tegema. Sellise tegevusega oleks võimalik vältida probleeme, mis tekivad automatiseerimisega.

„Ma ei usu, et me peaks tegema masinad inimeste sarnaseks,“ ütles Ma. „Masinad peaksid oskama teha töid, mida inimesed ei suuda.“ Ta ütles, et masinad ei saa kunagi inimestega sama targaks. „Inimesed lõpuks ikkagi võidavad.“

Hetkel kuum