EfTEN eraldab teri sõkaldest

EfTEN Capitali tegevjuhi Viljar Arakase sõnul pole kunagi varem huvi Balti ärikinnisvara vastu nii suur olnud.  Foto: Andres Haabu
Urmo Andressoo • 7. juuli 2017 kell 8:45

EfTEN Kinnisvarafond müüs enda esimese Riias tehtud investeeringu. Aadressil Stabu 10/4 asuv ärihoone müüdi teisele Baltikumi kinnisvarahiiule Colonna Varahaldusele.

EfTEN Kinnisvarafond AS ostis Stabu ärihoone Riias 2013. aastal ettevõttelt SIA Ektornet Commercial Latvia. Tegu on Riia südalinnas asuva endise tööstushoonega, mille EfTEN ehitas ümber 3700ruutmeetrise pinnaga büroohooneks. 

Tehingu hind poolte kokkuleppel avaldamisele ei kuulu. EfTENi aastaaruandes on hoone soetusmaksumuseks märgitud 4,07 mln eurot ning 2016. aasta lõpu seisuga turuväärtuseks 4,2 mln eurot.

Fondi elukaare keskpunkt

Ärimaja on järjekorras üheksas hoone, mille EfTEN Capitali esimene, 2008. aastal loodud kinnisvarafond, maha müüs. Ärihoone omakapitali tootlus oli 21% aastas ning omakapitali kordaja 1,8. Perspektiivika hoone vastu oli huvi kõrge, kinnitas EfTEN Capitali juht Viljar Arakas. Teada on, et hoone ostmiseks tehti 4-5 ametlikku pakkumist. Parimaga lagedale tulnud Colonna kasuks rääkis Arakase sõnul see, et tegu on usaldusväärse ja turul teada-tuntud tegijaga.

Viljar Arakas,, EfTEN Capitali tegevjuht

Huvi on aegade kõrgeim, sarnaneb 2006. aasta lõpuga.

„Stabu 10 ärihoone on meie jaoks teine objekt Lätis ja see sobib meie investorite investeerimiskriteeriumitega, kuna asub kesklinnas ja lisaks on täidetud tugevate üürnikega, kes on sõlminud pikad üürilepingud,“ kommenteeris ostu tagamaid Colonna grupi juht Roberto de Silvestri. Ta lisas, et Colonna otsib jätkuvalt investeerimisobjekte kõigis Balti riikides.

EfTEN Kinnisvarafond ASi portfellis on nüüd järel veel 18 hoonet. EfTEN Capitali juhi Viljar Arakase sõnul on nii Stabu ärihoone kui ka teiste majade (näiteks hiljutise Narva Prisma) müügi taga plaan portfelli kontsentreerida. Seda just fondi 2022. aastal kukkuvat tähtaega silmas pidades.

Portfelli Arakase kinnitusel aga tühjaks ei müüda – müüki paisatakse vaid osa hoonetest ning spetsiaalselt valitud hoonete segment läheb tähtaja lähenedes müüki komplektina.

Küsimuse peale, milliste põhimõtete alusel lõplikku portfelli komplekteeritakse, muigas Arakas, et sabatunde järgi. Siiski ta täpsustas, et idee on lõpuni minna Balti riikide pealinnades asuvate suuremate ärihoonetega, müües väiksemad ja väikelinnades asuvad majad enne kella kukkumist maha.

„Eesmärk on koostada võimalikult atraktiivne portfell. Ka praegu oleks hooneid, mida oleks väga lihtne müüa,“ tõdes Arakas. Ta kinnitas, et käib pidev töö, välja selgitamaks, milliste fondis alles jäänud 18 hoonega lõpuni minna ja millistega mitte.

Kõva tootlus toob huvilisi

„Huvi on aegade kõrgeim, sarnaneb 2006. aasta lõpuga,“ kommenteeris Arakas olukorda Balti riikide ärikinnisvaras. Arakale teeb heameelt, et üha enam Euroopa investoreid on siiapoole kiikamas ning et julgetakse Euroala ääreriikidesse, sõltumata julgeolekuolukorrast, investeerida. Seda illustreerib Arakase sõnutsi hästi just paari nädala tagune tehing, milles EfTEN müüs Narvas asuva Prisma kinnistu 16,7 miljoni euro eest Prantsuse varavalitsemise ettevõttele Corum.

Küsimusele, mis neid siia tõmbab, vastas Arakas, et meil on lääneriikidest hulga kõrgemad tootlusnumbrid. „Kui seal on tootlus 3-4%, siis siin 7-8%. Balti riikides on (ärikinnisvara - toim.) tootlused ühed Euroopa kõrgeimad, kui mitte kõige kõrgemad,“ nentis Arakas. Sellise olukorra on tema sõnutsi põhjustanud senini väga madal likviidsus ning konkurents, mis on nüüd omakorda väetis turu elavnemisele.

EfTEN Kinnisvarafond AS on fondivalitseja EfTEN Capitali 2008. aastal asutatud Balti riikide ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond. Fond lõpetas investeerimistegevuse 2015. aastal, mil asutati EfTEN Kinnisvarafond II AS ja EfTEN Real Estate Fund III AS. EfTEN Kinnisvarafondi portfellis on kokku 20 objekti Eestis, Lätis ja Leedus. Fondi varade kogumaht on 220 miljonit eurot.

Hetkel kuum