Kasparov katkestab üheks matšiks male-pensionipõlve

Garri Kasparov ei ole profitasemel malet mänginud 12 aastat.  Foto: epa
Äripäev • 7. juuli 2017 kell 12:00

Maleseeria Grand Chess Tour korraldajad teatasid, et augustis Saint Louisis peetava kiirmaleetapi osalejaks on ka maleajaloo 13. maailmameister Garri Kasparov, kes peatab selle turniiri nimel oma n-ö malekarjäärist erus oleku, vahendab BBC.

Kasparov teatas 2005. aastal, et lahkub suurest malest ning on sellest ajast alates osalenud vaid näidisturniiridel ning oli kuni aastani 2010 norrakast suurmeistri ning viimase kümnendi maailma parima maletaja Magnus Carlseni personaaltreener.

Kasparovile anti Saint Louisis osalemiseks üks neljast erikutsest ehk wild-card’ist, kuna tal puudub ametlik reiting. „Paistab, et ma tõstan turniiril osalejate keskmist vanust ja alandan keskmist reitingut,“ naljatles oma Twitteri kontol uudise kommentaariks Kasparov ise. Turniiril osalevad ka maailma reitingutabelis teisel kohal olev Hikaru Nakamura, Sergei Karjakin ja Viswanathan Anand. Turniiri auhinnafond on 150 000 dollarit.

Garri Kasparovist sai male maailmameister 1985. aastal, mil ta võitis ajaloolises matšis Anatoli Karpovit. Sellest ajast kuni 2006. aastani valitses ta vankumatult FIDE reitingut. Tema rekordiks on 2851 punkti, mille ta püstitas 1999. aastal ning mille ületas Carlsen alles 2013. aastal.

Pärast sportlaskarjääri lõppu sai Kasparovist innukas Vladimir Putini režiimi vastu võitleja ning opositsioonipoliitikuna on ta osalenud ja algatanud mitmeid liikumisi ja ühendusi, nende seas ühendatud rahvarinne ja Solidaarsuse liikumine. Oktoobris 2012 valiti ta Vene opositsiooni koordinatsiooninõukokku.

Aastal 2013 kolis Kasparov Venemaalt ära ja selgitas seda sellega, et temast oli saanud võimuorganite jälitatav. Praegu elab ta New Yorgis, tal on ka maja Horvaatias, riigis, mille kodakondsuse ta sai 2014. aastal.

Hetkel kuum